Reklama

Reklama

Oblicza nerwicy

Do najczęściej występujących przyczyn nerwicy należą trudne psychologicznie (frustracja, stres, konflikt) sytuacje zewnętrzne lub nierozwiązane, często nieuświadomione konflikty wewnętrzne. Nerwica zaś to zaburzenie emocjonalne, którego podłożem nie są uszkodzenia układu nerwowego lub innych narządów wewnętrznych.

Najbardziej powszechne skargi nerwicowców to: niepokój, lęk, przygnębienie, rozdrażnienie, depresyjny nastrój, osłabienie pamięci, zaburzenia w koncentracji uwagi, obecność natrętnych myśli i wyobrażeń, obniżenie sprawności myślenia (tzw. "ogłupienie neurotyczne"). Niekiedy pojawiają się też: czynnościowe zaburzenia wegetatywne (biegunki, zaparcia, częste oddawanie moczu, duszność, przyspieszenie lub zwolnienie rytmu serca), drżenia, tiki, przykurcze, nadwrażliwość uczuciowa, bóle, drętwienia, zaburzenia mowy z nawet czynnościowe zaburzenia zmysłów wzroku i słuchu.

Jak rozpoznać nerwicę?

Reklama

Człowiek chory na nerwicę często przeżywa lęk przed kompromitacją, odrzuceniem, brak wiary w siebie, niską samoocenę - a to zaburza funkcjonowanie w sferze społecznej i zawodowej, na skutek zakłóceń w relacjach z innymi ludźmi. Efektem jest często wycofanie się z kontaktów społecznych i zamknięcie we własnym egocentryzmie.

Prof. Antoni Kępiński, jeden z największych polskich psychiatrów, uważał, że osiowymi objawami nerwicy, występującymi zawsze i w każdej postaci nerwicy są: lęk, egocentryzm i zaburzenia wegetatywne - które na zasadzie błędnego koła wzajemnie się wzmacniają. Działa to mniej więcej tak: lęk wywołuje zaburzenia wegetatywne, które zmuszają chorego do nadmiernej koncentracji na sobie i swoich objawach, a więc do egocentryzmu, co z kolei potęguje lęk, nasilający objawy wegetatywne i tak w kółko.

Należy wyraźnie powiedzieć, że izolowane, pojedyncze objawy, które pojawiają się w sytuacji stresowej i zanikają wraz z tą sytuacją nie świadczą o istnieniu nerwicy. O nerwicy możemy mówić wówczas, gdy występuje co najmniej kilka w/w objawów równocześnie i utrzymują się one przez dłuższy czas - tygodnie, miesiące lub lata. Są przy tym tak nasilone, że w istotny sposób zakłócają społeczne i zawodowe funkcjonowanie człowieka.

Nerwicę można leczyć

Istnieją różne postacie nerwicy. Oblicza nerwicy to m.in:

• Reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne: ostra reakcja na stres, zaburzenia stresowe pourazowe, zaburzenia adaptacyjne.

• Zaburzenia lękowe.

• Zaburzenia lękowe pod postacią fobii.

• Zaburzenia skoncentrowane na ciele (pod postacią somatyczną): zaburzenia psychosomatyczne (inaczej somatyzacyjne), zaburzenia hipochondryczne, psychalgie (uporczywe bóle psychogenne - głowy, karku, krzyża, brzucha itp).

• Nerwica depresyjna (dystymia).

• Neurastenia (osłabienie, wyczerpanie, bezsenność, nadmierna męczliwość)

Dla osób chorych na nerwice zasadniczym pytaniem jest - czy nerwica jest chorobą całkowicie uleczalną i jak ją leczyć?

Otóż nerwica jest chorobą, którą można wyleczyć, musi być jednak spełnionych kilka warunków. Po pierwsze pacjent powinien przyznać się sam przez sobą, że cierpi na nerwicę i chcieć pozbyć się swoich nerwicowych objawów. Po drugie powinien poddać się psychoterapii, a nie tylko leczeniu farmakologicznemu (przyjmowaniu leków). Po trzecie powinien zaufać swojemu psychoterapeucie, współpracować z nim, stosować się do jego wskazówek i wykonywać zalecane przez niego ćwiczenia, np. relaksacyjne, wizualizacyjne, ruchowe, oddechowe czy odprężające.

Po czwarte powinien być szczery wobec terapeuty i nic przed nim nie ukrywać, gdyż w przeciwnym razie ten drugi nie będzie mógł mu skutecznie pomóc.

Pacjent powinien wykazywać się cierpliwością, gdyż skuteczna terapia przyczynowa jest procesem długotrwałym i nie można jej przeprowadzić w ciągu jednego, dwóch, czy trzech spotkań. Nie należy także przerywać samowolnie, bez uzgodnienia z terapeutą spotkań terapeutycznych, gdyż najczęściej taka niedokończona terapia prowadzi do nawrotu objawów choroby, z reguły o większym niż dotychczas nasileniu.

Niestety, pacjenci cierpiący na nerwicę są bardzo często niecierpliwi i niejednokrotnie sądzą, iż w czasie jednego spotkania psycholog uzdrowi ich jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! A psycholog nie jest cudotwórcą! Każdy chory na nerwicę może pozbyć się swojej choroby, jednak musi pamiętać, że jest to proces trudny i wymagający dużego zaangażowania i motywacji ze strony samego pacjenta.

(LID)

Dowiedz się więcej na temat: psycholog | choroby | terapia | nerwica | lęk | zaburzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje