Reklama

Reklama

Orgazm przyjdzie sam

Życie seksualne podlega procesowi warunkowania się. Jeśli zbieramy pozytywne doświadczenia, to warunkują one udane doświadczenia w przyszłości i odwrotnie - tłumaczy seksuolog Andrzej Depko. - W miarę nabywania pozytywnych doświadczeń orgazm przyjdzie sam - przekonuje.

- Ważne jest kiedy zaczęliśmy kontakty seksualne, czy dorośliśmy do nich psychicznie, jeśli nie - może się okazać, że będą one rzutować na nasze życie seksualne w przyszłości - wyjaśnia seksuolog, który był gościem wspólnego czata magazynu Samo Zdrowie i serwisu Kobieta INTERIA.PL.

Zdaniem eksperta nie da się jednoznacznie określić, w jaki sposób sprawić, by nasze życie seksualne było w pełni satysfakcjonujące.

- Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ spotykają się dwie osoby o różnym temperamencie, nastawieniu do seksualności, różnych potrzebach w tym zakresie. Natomiast umiejętność budowania związku to umiejętność wczucia się w drugą osobę, co ona myśli... Czyli decyduje umiejętność komunikacji, mówienia o swoich potrzebach.

Reklama

Andrzej Depko podkreśla, że udane współżycie w przypadku kobiet jest ściśle związane z tym, w jakiej relacji pozaseksualnej żyje ona za swoim partnerem.

- Stare ludowe powiedzenie, ukształtowane na podstawie wieloletnich doświadczeń mówi, że jaki dzień - taka noc. Kobiety są nastawione na życie emocjonalne, psychiczne, a noc jest dopełnieniem tych potrzeb - mówi.

- Jeśli partner nie spełnia tych oczekiwań, nie szanuje jej, nie pokazuje, że o niej myśli, kocha ją, że jest dla niego ważna, to wówczas podejmuje ona czynność mechaniczną z poczucia obowiązku. Jeśli chcemy, żeby ta "noc" była udana dla obu stron, musimy się starać budować taką atmosferę przez cały dzień - radzi.

Kiedy okazuje się, że taka relacja nie jest możliwa do zbudowania, wyjściem z sytuacji może być rozmowa ze specjalistą. Jeśli jednak któraś ze stron nie chce się na nią zdecydować, lub nie przyniosła ona pożądanego skutku, rozwiązanie jest ostateczne...

- Seks jest dopełnieniem relacji w stosunku do drugiej osoby. Oczywiście niektórzy potrafią kochać się byle jak, byle gdzie i z kim. Ale jeśli mówimy o trwałym związku, to bez dopasowania seksualnego i emocjonalnego taki związek nie może przetrwać. Harmonia musi istnieć w obydwu sferach takiego związku.

Tak zwane stałe związki mają swoje wzloty i upadki. Te ostatnie mocno odbijają się na relacjach partnerskich, a zwłaszcza na ich sferze erotycznej.

- Udane życie seksualne nie znosi monotonii. Takie monotonne życie seksualne można porównać do pracy na taśmie produkcyjnej... Od obydwojga partnerów wymaga się urozmaicenia życia seksualnego, o tę odrobinę pieprzu, chilli, czy innych ostrych potraw. To wymaga inspiracji. Jeśli sami tego nie możemy wymyślić, szukajmy inspiracji w literaturze, filmie, albo trzeba usiąść i porozmawiać na ten temat, albo umówić się, że dzisiaj ja postaram się coś nowego wnieść, a jutro ty - podpowiada nasz ekspert.

Wiele zależy tutaj od tego, w jaki sposób kobieta jest traktowana przez swojego mężczyznę. To w jego gestii znajduje się preludium do udanego aktu seksualnego - gra wstępna.

- Uwarunkowania psychofizyczne kobiety wymagają czasu i długiego przygotowania. U mężczyzn dzieje się to bardzo szybko. Wytrawni kochankowie pamiętają o tym, że całą uwagę muszą skupić na zaspokojeniu potrzeb kobiety, a dopiero potem na zaspokojeniu swojej potrzeby.

Nawet najbardziej zakochane w swoim mężczyźnie kobiety przez długi okres czasu nie mogą osiągnąć orgazmu podczas miłosnych uniesień - to normalne.

- Samo rozpoczęcie życia seksualnego u kobiety nie gwarantuje, że kończyć się ono będzie pełną satysfakcją, u niektórych kobiet proces dojrzewania trwa wiele lat, czasem pierwszy orgazm osiągają dopiero po pierwszym porodzie!- wyjaśnia seksuolog.

- Jeśli nie masz orgazmu, a jest ci przyjemnie, nie przejmuj się - nie musisz mieć orgazmu, ta zdolność narasta przez lata. Ciesz się z tego co jest, czerp z tego przyjemność, a w miarę nabywania pozytywnych doświadczeń orgazm przyjdzie sam.

Przeczytaj relację z czata z Andrzejem Depko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje