Reklama

Reklama

Osoby wysoko wrażliwe, czyli kiedy odczuwasz świat za mocno

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w których bombarduje nas codziennie więcej stymulantów podszytych wyjątkowo intensywnymi uczuciami niż... bycie mamą. Czy są jakieś techniki, które wspomagają OWW w rodzicielstwie?

Reklama

- Przede wszystkim rodzicielstwo, trzeba to przyznać, całkowicie wytrąca nas z równowagi i burzy nasz spokój. Również w pozytywnym sensie - daje nam dużo stymulacji, dużo wrażeń. Dla wysoko wrażliwych czasami za dużo, co je bardzo zawstydza. Kobiety wstydzą się na przykład mówić, że nie mają siły do swoich dzieci, że wkurzają je głośne zabawki albo harmider na placu zabaw. Udają, że wszystko ok, a potem w skrytości zastanawiają się, co z nimi nie tak i czują się gorsze. Dobrze, gdy wysoko wrażliwa mama dba o swoje granice. Jak zabawki dźwiękowe ją irytują, to powinna je ograniczać, jeśli nie znosi męczącego hałasem placu zabaw, to może go wymienić na leżenie i przytulanie się z dzieckiem na kanapie. Ważne, by postępowała tak, jak czuje, że jest dla niej dobrze, a nie tak, jak to doradzają matki w internecie.

Żyjemy w niezwykłych czasach. Kiedy po urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy w całkiem innej postaci, czyli wszystko zdalnie, przez pierwsze dni nie umiałam się odnaleźć. Byłam przytłoczona liczbą dźwięków komunikatorów, maili, koniecznością "bycia" w paru miejscach naraz. Jak OWW znoszą pandemiczne warunki pracy?

- Praca zdalna dla OWW może być z jednej strony lepsza - gdy mogą się zaszyć, założyć słuchawki, ustawić światło pod siebie w domu. Wtedy jest im lepiej niż w biurze pełnym ludzi. Ale wiadomo, praca zdalna dla nas wszystkich jest też męczącym ślęczeniem non stop przed komputerem, co mocno frustruje. OWW, mimo że w 70 proc. są osobami introwertycznymi, także tęsknią do spotkań z ludźmi.

Gdyby miała pani ocenić, czy wysoka wrażliwość to bardziej błogosławieństwo czy przekleństwo, to co by pani powiedziała?

- Sporo osób zadaje mi to pytanie. Dla mnie to dar czucia więcej, intensywniej. To wręcz magiczna umiejętność wyłapywania tego, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Przekleństwem jest tylko świat skrojony wyłącznie na potrzeby nisko wrażliwych. W dzisiejszych czasach wrażliwe osoby mają bardzo ciężko. Napisałam książkę o kobietach, ale zupełnie inny wątek to mężczyźni - ich wrażliwość jest mało akceptowalna społecznie, to bardzo przykre i trudne dla nich. Taki stan rzeczy powoduje kryzysy męskości oraz postawę nadkompensacyjną, czyli udawania twardziela, chociaż w środku jest się bardzo wrażliwym i delikatnym.

Jeśli ktoś po przeczytaniu tego wywiadu stwierdzi, że wszystko wskazuje na to, że ma w swoim otoczeniu OWW, co powinien zmienić w swoim zachowaniu, by ułatwić funkcjonowanie takiej osobie?

- Nie musi wiele zmieniać. Bycie wysoko wrażliwym nie jest chorobą wymagającą specjalnego traktowania. To po prostu zbiór cech. Najważniejsze jest ich uszanowanie. Jeśli ktoś nas prosi, żebyśmy mówili ciszej, albo żebyśmy nie używali bardzo intensywnych perfum, nie traktujmy tego jako krytyki, tylko zadbajmy o drugą stronę - widocznie dla niej to bardzo męczące. Co nam szkodzi się dostosować? Przykre jest stawianie diagnoz typu: "Ojej, bo ty taka wrażliwa" w znaczeniu słaba i rozczulająca się nad sobą. OWW walczą ze stereotypem księżniczki na ziarnku grochu. Wielokrotnie chciałyby mieć bardziej dziarską postawę czy nie czuć tak mocno stymulacji, ale wiele z tym nie mogą zrobić, oprócz zaakceptowania w sobie tej cechy. Super, jeśli bliscy też to akceptują, bez protekcjonalnego tonu, bez wyśmiewania, bez dewaluowania.

Katarzyna Kucewicz - psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka. Współtwórczyni Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie. Przynależy do Polskiej Federacji Psychoterapii. Autorka licznych artykułów psychologicznych i trzech książek, w tym najnowszej "Kobiety, które czują za bardzo" (Rebis, 2021).

Więcej o książce "Kobiety, które czują za bardzo" Katarzyny Kucewicz przeczytasz TUTAJ

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>


***Zobacz także:

Dowiedz się więcej na temat: psychologia | psychologia kobieta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje