Reklama

Reklama

Oszczędzanie czasu?

Nasza kultura chlubi się wielozadaniowością. Czytamy podczas jedzenia, oglądamy telewizję w trakcie nauki i rozmyślamy o swoich problemach, prowadząc samochód. Nic dziwnego, że jesteśmy tak zestresowani i przygnębieni.

Reklama

Zapraszam cię do przeprowadzenia prostego eksperymentu, polegającego na pełnym zaangażowaniu swojego umysłu w jedną czynność.

Pomyślmy na przykład o braniu prysznica. Dlaczego nie potraktować tego inaczej niż jako zadanie do wykonania? Niech to będzie czas szczególnej medytacji, której głównym celem jest spokój i odprężenie doświadczane z każdą upływającą chwilą. (...)

Życie toczy się teraz, minuta po minucie.

Kiedy jesteś obecny w tej właśnie chwili, wydaje się, że czas zwalnia, wydajność poprawia się sama, a życie znów staje się rozkoszą.

W tym tygodniu zwróć uwagę, jak podchodzisz do zadań, które wypełniają twój dzień. Kiedy dążenie do wydajności zamienia się w tyranię, dokonaj innego wyboru. Poświęć kilka dodatkowych minut na to, by poczuć smak tego, co jesz. Żuj wystarczająco wolno, by czerpać ogromną przyjemność z każdego kęsa. Przytul bliską osobę, wtapiając się w nią, a nie wyciskając z niej oddech w dwusekundowym uścisku boa dusiciela. Jeżeli się zrelaksujesz i będziesz cieszył każdym zadaniem, to nawet jeśli robiąc coś uważnie, poświęcasz na to kilka sekund lub minut więcej, w dłuższej perspektywie wykonasz więcej pracy. Staniesz się jednością ze swoim życiem - i wrócisz do domu, do samego siebie.

Fragmenty książki Joan Borysenko Przewodnik dla zapracowanych. 52 proste strategie dokonywania zmian życiowych wydanej przez AnWero.

Dowiedz się więcej na temat: wydajność | włosy | oszczędzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje