Reklama

Reklama

Pamiętaj, kim od zawsze jesteś

​Prawdopodobnie w toku aktualnej wyczerpującej szarpaniny łatwo rodzi się w tobie uczucie, że w jakiś sposób wszystko jest z twojej winy - nie dlatego, że tak jest naprawdę, rzecz jasna, ale po prostu dlatego, że czujesz się przytłoczony nadmiarem nieszczęść.

Masz poczucie, że powinieneś być bardziej wytrzymały, mieć więcej pomysłowości, sprytu, wiedzy albo werwy, żeby przebrnąć przez to wszystko - cokolwiek "to wszystko" oznacza - a nie potrafisz. Wydaje ci się, że w pierwszym rzędzie powinieneś być w stanie zapobiec temu kryzysowi - a tego nie zrobiłeś. Gdy w twoim życiu rozpętuje się piekło, możesz czuć się całkowicie do niczego, bezradny i pokonany, jakbyś nie mógł na nic liczyć ani nie miał nad czym pracować. Być może budzisz się rankiem (lub o trzeciej w nocy) odarty ze wszystkiego, czym byłeś, z każdego talentu i siły, które kiedyś miałeś.

Reklama

Ale to nieprawda. Kiedy odczuwasz ruchy tektoniczne pod stopami, trudno jest pamiętać, że przez twoje życie nieustannie przepływa prąd geniuszu, siły, przychylności, że od samego początku zostałeś wyposażony w pewne zdolności, które pozwolą ci uporać się z bieżącym zadaniem - niezależnie od tego, jak potężnym jest ono wyzwaniem i jak wielką niesie ze sobą frustrację.

Osoba, którą jesteś teraz, to ten sam ty, którym byłeś zawsze. Nie obudziłeś się dzisiaj rano jako ktoś inny. Jesteś indywidualną, utalentowaną, wyjątkową, niepowtarzalną istotą ludzką. W głębi ciebie jest coś, co jest jedyne w swoim rodzaju, zawsze takie było i zawsze będzie. Istnieje pewien określony, nazwijmy to tak, rdzeń kręgowy twojej osobowości, szczególny akord wyznaczający rytm twej wyjątkowej egzystencji. Twoje zdolności przeprowadziły cię przez każdy dzień roku, każdy rok życia i będą prowadzić cię teraz. Ten ty, którym zawsze byłeś, przygotował cię na tę chwilę. Siła tkwiąca w tobie podoła i temu problemowi. Razem ze swoimi umiejętnościami jesteś jego godnym przeciwnikiem.

W trudnych czasach zazwyczaj o tym zapominamy. Wielokrotnie, przez wszystkie te lata pracy z ludźmi, zdumiewało mnie, jak często zdają się czuć, że osoba, którą są teraz, jest zupełnie inna niż ta, którą byli w dzieciństwie. To tak, jakby byli przekonani, że Osoba A - dorosły, jest całkiem inna i nie ma nic wspólnego z Osobą B - dzieckiem. A w konsekwencji, że żadne z talentów, reakcji i pomysłowości tego dziecka - podobnie jak żadne ze smutków, trudności czy wyzwań, przed jakimi stawało - nie mają z nimi teraz nic wspólnego.

Tak oczywiście nie jest. Podobnie jak anatomiczny rdzeń kręgowy przebiega przez cały twój kręgosłup, łącząc w sobie wszystkie włókna istoty białej w jedną, lekko wygiętą linię, tak "rdzeń kręgowy" twojej osobowości, utalentowania, wyjątkowy i silny sposób reakcji na świat, przebiega przez twoje życie. Pewne rzeczy, które były o tobie prawdziwe, gdy miałeś siedem lat, nadal są prawdziwe, gdy masz lat dwadzieścia jeden, niezależnie od tego, przez jakie wstrząsy i tarapaty musiałeś przejść.

Tak jak zebra nigdy nie stanie się żyrafą, tak w głębi swojej istoty zawsze będziesz tą samą osobą, którą byłeś. I choćbyś w życiu przeszedł wiele dramatycznych wydarzeń i zmian - przeprowadził się z miasta do miasta, rzucił palenie, przestał pić, ożenił się po wielu latach kawalerskiego życia (albo rozwiódł się po trzydziestu latach małżeństwa) - zawsze będzie istnieć w tobie ten charakterystyczny akord, wyznaczający twoją osobowość. Pobrzmiewa przez całe twoje życie, jak temat melodyczny symfonii, i niezależnie od tego, jak dramatycznie zmieniają się twoje życiowe okoliczności, jego wyjątkową melodię słychać nadal.

Ten akord, który w tobie pobrzmiewa, nazwałam twoją Mocną Stroną. To ten jedyny w swoim rodzaju bastion osobistej siły. Sposób, w jaki jej używałeś, jest jedną z unikatowych cech, jakie cię określają, a w chwili życiowego kryzysu przeprowadzą cię przez ten czas.

Na poziomie emocjonalnym twoja Mocna Strona zbudowana jest z twoich talentów i pozytywnych mechanizmów adaptacyjnych, poprzez które twórczo reagujesz na to, co niesie ci życie. W przeciwieństwie do zachowań nawykowych, na ogół nieświadomych i często zawierających składnik autodestrukcyjny, twoja Mocna Strona jest siłą, jaką przykładasz do rozwiązania rozmaitych życiowych kwestii. To właśnie na drodze wykorzystywania z upływem życia naszych mocnych stron każdy z nas staje się coraz bardziej sobą - osobą jedyną w swoim rodzaju, wyjątkową i niepowtarzalną. Otrzymujemy te wszystkie nasze życiowe doświadczenia, szczególnie te trudne, po to, abyśmy z doświadczenia na doświadczenie coraz bardziej mogli zdefiniować i doskonalić siebie. To życiowa droga naszej osobowości.

Przeżywane przez nas trudności mają znaczenie także na poziomie duchowym. Mamy przez nie przejść po to, aby w naszej duszy rozwinęła się jeszcze większa zdolność do miłości. To kwintesencja rozwoju duchowego. Nasza dusza, wieczna istność duchowa każdego z nas, zaaranżowała te właśnie doświadczenia, abyśmy mieli okazję do zakwestionowania naszych uprzedzeń, otworzyli serce i powiększyli zakres współodczuwania.

TWOJA MOCNA STRONA Niedawno wpadłam na swojego przyjaciela Phillipa. Od razu zaczął mi opowiadać o finansowych niepowodzeniach, jakie go dotknęły w ostatnich latach - spadek akcji i cen nieruchomości, biznes, który przestał się opłacać. "Ale wiem, że sobie poradzę", powiedział, wymieniwszy setki tysięcy dolarów straconych przez niego w taki czy inny sposób. "Jestem typem, który się nie poddaje".

Przypomniał mi, jak jego ojciec porzucił rodzinę, kiedy Phillip był dzieckiem. Potem razem z bratem i matką musieli niekiedy mieszkać w samochodzie, w furgonetkach, a nawet w namiocie. Pomimo tych trudnych początków został przedsiębiorcą odnoszącym sukces, podobnie jak jego brat. Potem wspólnie kupili mamie nowy dom. A teraz Phillip znów przeżywa trudny czas. Nie jest z tego powodu szczęśliwy, ale też nie jest tym załamany. Jak zapewnił mnie raz jeszcze, zanim się rozstaliśmy: "Jestem typem, który się nie poddaje. Wiem, że przez to przebrnę". Przypominał sam sobie o swojej umiejętności przetrwania, o Mocnej Stronie zawsze pomagającej mu przejść przez okres kłopotów.

Twoja własna Mocna Strona to nawyk umysłu lub przekonanie, trwały lub wyjątkowy talent, sposób patrzenia na rzeczy i radzenia sobie z nimi, który - niezależnie od okoliczności - przeprowadzi cię przez każdą burzę. To może być wytrwałość, umiejętność trzymania się masztu, kiedy wzburzone morze grozi, że wywróci twoją łódź. Albo zdolność do analizowania sytuacji, do zapobiegliwości niezależnie od okoliczności, do patrzenia na życie z całkowicie przeciwległych i przeciwnych punktów widzenia, dzięki czemu wypracowujesz nowe, ekscytujące rozwiązania. Być może twoją mocną stroną jest zdolność do organizowania, do porządkowania rzeczy, aby zawsze były we "właściwej" kolejności. Albo umiejętność takiego skupienia, że nigdy nie przegapiasz żadnej życiowej okazji z powodu zagapienia lub marzeń na jawie.

Możesz odznaczać się wyjątkową zdolnością zawierania przyjaźni, nawiązywania kontaktów zawodowych, mówienia w sposób, który głęboko wzrusza słuchaczy lub inspiruje ich do udzielenia pomocy tobie bądź sprawie, którą wspierasz. Twoją Mocną Stroną może być umiejętność dostrzegania istoty rzeczy: we fragmencie napisanego tekstu, w osobie, okolicznościach, w rodzinnej kłótni, gospodarczym zamęcie, kryzysie wspólnoty. To może być instynktowny dar pomnażania pieniędzy, geniusz inwestowania niezależnie od bessy czy hossy na giełdzie. A może zdolność odczytywania energii, empatii, rozmawiania ze zwierzętami lub ptakami, wychowywania dzieci, rysowania lub tańczenia, rozśmieszania ludzi, wyczucia przestrzeni, projektowania pomieszczeń, urządzania wnętrz.

Bez względu na to, jaka jest twoja szczególna moc, najważniejsze jest to, abyś zdał sobie sprawę z jej istnienia i rodzaju i świadomie połączył się z nią w tym momencie. Bo niezależnie od sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujesz - czy jest dobra bądź wspaniała, czy przykra lub rozpaczliwa - jest to zasadnicza zdolność wyznaczająca twoją drogę przez życie. Zawsze ją w sobie miałeś. W pewnym sensie urodziłeś się z nią, była już wpisana w twoje geny w dniu, w którym przyszedłeś na świat. Rozwinęła się z upływem czasu i życia, przybierając swą prawdziwą postać, i teraz możesz na niej polegać. Możesz jeszcze nie wiedzieć, czym dokładnie jest twoja Mocna Strona i jak dokładnie działa. Może być tak naturalna dla sposobu twojej reakcji na życie, że nawet nie jesteś jej świadomy. Albo też zawsze dostrzegałeś ją jako jedną z twoich cech, na które możesz liczyć niezależnie od sytuacji.

Być może, patrząc na listę powyżej, znajdujesz kilka mocnych stron odnoszących się do ciebie. To dlatego, że życie zawsze jest szczodre i każdy z nas dostaje więcej niż jedną gałąź do budowy ogniska. Ale gdzieś w głębi ciebie już znasz - nawet jeśli jeszcze nie uświadamiasz sobie tego całkiem jasno - ten jeden główny dar, który zawsze był i jest twój bardziej niż wszystkie inne. Problem polega na tym, że kiedy życie się rozpada, często zapominamy o tym, kim jesteśmy i co możemy swoją osobą zaoferować. Częstokroć więc, zamiast mówić jak mój przyjaciel Phillip: "jestem typem, który się nie poddaje; przejdę przez to, choćbym miał czyścić buty", odczuwasz miękkość w kolanach i rozpacz w duszy - czujesz się jak motyl w oku cyklonu: zdesperowany, załamany, żałosny i całkiem bezbronny. To dlatego tak ważne jest, abyś poznał swoją Mocną Stronę. Kiedy pamiętasz o tym, w czym jesteś dobry, możesz mieć nadzieję! Zamiast czuć, że okoliczności cię przerastają, nagle uświadamiasz sobie, że - w istocie rzeczy - wywołujesz swoje najlepsze cechy.

Książka do kupienia w Księgarni Ludzi Myślących:

Fragment książki wydawnictwa Fronda - "Dziesięć rzeczy, które powinniście zrobić, gdy życie wam się rozpada" Daphne Kingma 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy