Reklama

Reklama

Pigułka antykoncepcyjna a choroby przewlekłe

Metody antykoncepcji powinny być dobierane indywidualnie. Zwłaszcza przy schorzeniach ogólnoustrojowych.

U zdrowej kobiety, której zależy na pewnym zabezpieczeniu przed ciążą, ryzyko związane z doustnym przyjmowaniem hormonów jest minimalne. Pod warunkiem, że nie pali papierosów, bo jednoczesne palenie i branie pigułek zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych.

Reklama

Inaczej ma się sprawa z paniami, które cierpią na przewlekłe dolegliwości. Lista chorób wymagających wnikliwej oceny przy doborze antykoncepcji jest długa. Do najczęstszych schorzeń przewlekłych, z jakimi borykają się kobiety, należą: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i zaburzenia lipidowe. Jakie pigułki lub ewentualnie inne metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą są im zalecane?

Nadciśnienie

Dla pań z nadciśnieniem tętniczym krwi najbezpieczniejsze są pigułki zawierające sam progestagen (Cerazette, Azalia) lub wkładka wewnątrzmaciczna. Dlaczego? Jak wynika z obserwacji, estrogen obecny w pigułce dwuskładnikowej powoduje minimalny wzrost ciśnienia krwi. I chociaż są to wartości niewielkie (rzędu kilku mm Hg), nie mające znaczenia dla zdrowych osób, to w przypadku choroby nadciśnieniowej, nawet tak nieznaczne "skoki" mogą stwarzać ryzyko zdrowotne.

Zagrożenie, którego należy się spodziewać, dotyczy udaru mózgu i zawału serca. Zwiększa się ono nawet kilkakrotnie! Obecnie coraz więcej lekarzy skłania się jednak ku temu, by także w przypadku nadciśnienia spróbować dwuskładnikowej antykoncepcji. Warunek? Branie leków nie zakłóca u pacjentki stabilnego poziomu ciśnienia.

Aby to sprawdzić, trzy razy dziennie muszą mierzyć swoje ciśnienie tętnicze i dwa razy w tygodniu kontrolować swój ogólny stan zdrowia podczas wizyty u lekarza. Gdy po kilku miesiącach tak ścisłego medycznego reżimu okaże się, że ciśnienie tętnicze krwi "trzyma" stały poziom, antykoncepcję dwuskładnikową kontynuuje się, stosując już bardziej liberalny system kontroli.

Cukrzyca

Preparaty mające w składzie estrogen i progestagen stwarzają też ryzyko zdrowotne przy cukrzycy,

gdyż powodują wzrost stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Dozwolone są tylko pigułki niskodawkowe z 20 mikrogramami estrogenu (Novynette, Yasminelle). I tylko u tych pań, u których cukrzyca trwa mniej niż 20 lat i nie występują żadne inne schorzenia, a naczynia krwionośne są sprawne.

I tu branie pigułek wymaga ścisłej kontroli. Jeśli nastąpi podwyższenie poziomu cukru, należy zmienić metodę, np. na wkładkę domaciczną.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje