Reklama

Reklama

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Skuteczna w stu procentach i nie wywołująca skutków ubocznych pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn może być dostępna niebawem w sprzedaży.

Tak twierdzą szkoccy naukowcy.Trwające od dłuższego czasu badania nad taką pigułką zakończyły się sukcesem.

Reklama

Do tej pory próby wyprodukowania pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn nie przynosiły rezultatów. Specyfiki, który miały wywoływać czasowo niepłodność u mężczyzn, powodowały bowiem skutki uboczne, m.in.: wysokie ciśnienie krwi, nadwagę, trądzik na skórze i spadek pobudliwości płciowej. Obecnie naukowcy sądzą, że usunęli wszystkie niepożądane skutki uboczne.

Profesor David Baird z wydziału biologii Uniwersytetu w Edynburgu twierdzi, że doświadczenia sponsorowane przez holenderski koncern farmaceutyczny Organon, przyniosły pozytywne wyniki, co pozwala nazwać je "bardzo zachęcającymi".

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn zawiera syntetyczny steroid - desogestrel, który powstrzymuje produkcję spermy. Jej drugim składnikiem jest naturalny męski hormon sterydowy testosteron, który przeciwdziała utracie popędu płciowego oraz cech męskich, takich jak zarost czy niski głos.

Szkocki kościół katolicki potępił prace nad pigułką dla mężczyzn. Jego rzecznik powiedział, że "każda forma sztucznej regulacji poczęcia jest niewłaściwa, męska pigułka jest w tym względzie tak samo niedobra jak kobieca".

Na razie jedyne dostępne męskie środki antykoncepcyjne to stosunek przerywany i sterylizacja (w Polsce zakazana).

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | pigułka | pigułka antykoncepcyjna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje