Reklama

Reklama

Pigułka odbiera ochotę na seks?

Część kobiet, łykając pigułki antykoncepcyjne, częściej ma ochotę na seks, bo uwalniają je one od strachu przed niechcianą ciążą. U innych pań taka metoda antykoncepcji zmniejsza jednak libido.

Dlaczego tak się dzieje? Pigułki antykoncepcyjne blokują owulację, w trakcie której wydzielanych jest najwięcej estrogenów, a co za tym idzie libido jest najwyższe. U niektórych kobiet pigułki, zatrzymując owulację, zmniejszają równocześnie ochotę na seks.

Libido może zmniejszyć pigułka źle dobrana. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy tabletki mają zbyt wysoką dawkę gestagenu lub zbyt niską dawkę estrogenu. Należy wtedy zgłosić się do lekarza, by ten dobrał inne tabletki, na przykład trójfazowe, które lepiej naśladują naturalny cykl, bądź takie, w których gestagen ma działanie bardziej androgenne, czyli działa podobnie jak testosteron. Ten męski hormon płciowy bowiem w dużym stopniu odpowiada za siłę pożądania.

Reklama

Ochotę na seks mogą osłabiać przede wszystkim nowsze pigułki antykoncepcyjne, które nie tylko zapobiegają ciąży, zmniejszają trądzik czy wypadanie włosów, ale też blokują działanie testosteronu. Jeżeli po takich tabletkach popęd płciowy spada, można wypróbować pigułki antykoncepcyjne starszego typu, równie skuteczne i bezpieczne, a przy tym nie blokujące działania testosteronu.

Winowajcą mniejszej ochoty na seks bywają też pigułki, które powodują wysuszenie pochwy. Warto sięgnąć wtedy po żele nawilżające, dostępne w aptekach bez recepty. Gdy te też nie pomagają, skuteczne mogą okazać się tabletki lub krem z estradiolem, przepisane przez lekarza.

Na spadek pożądania mogą narzekać nie tylko kobiety przyjmujące doustne środki hormonalne, ale i te stosujące plastry antykoncepcyjne. Ochota na seks niestety nie zawsze wraca zaraz po odstawieniu pigułek czy plastrów. Niedawne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Bostońskim wykazały, że obniżone libido utrzymuje się nawet przez wiele miesięcy po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tabletki | libido | pigułka | pigułki | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy