Polak na wakacjach

W tym roku na wakacje wybiera się niemal, co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (47 proc.) Większość zamierza spędzić urlop w kraju - 68 proc., za granicę planuje wyjechać 34 proc. - wynika z badań.

Na wakacje 2014 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku 30 - 39 lat
Na wakacje 2014 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku 30 - 39 lat123RF/PICSEL

Najpopularniejszy kierunek wyjazdów to Chorwacja (14 proc.). Na drugie miejsce (z czwartego) przesunęła się Grecja (12 proc.), na dalszych pozycjach wskazywano też Hiszpanię i Włochy (odpowiednio 10 i 7 proc.). Te cztery kraje od lat należą do najpopularniejszych kierunków.

Na wakacje 2014 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku 30 - 39 lat, mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego nie niższym niż 2,5 tys. złotych. Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 4,5 tys. złotych. Średni koszt na osobę w Polsce to 1332 zł - aż o 141 zł więcej niż w roku ubiegłym.

Większość Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost jest znaczący - o 10 punktów procentowych. Można oszacować, że w najbliższych miesiącach aż 3,42 mln Polaków kupi ubezpieczenie na wakacje, dwa lata temu było to poniżej 2,9 mln.

Ubezpieczenie zamierza wykupić aż 68 proc. Polaków planujących wakacje za granicą. To dobra wiadomość nie tylko dla branży, ale i dla samych turystów, wyjeżdżających na wypoczynek. W razie problemów zdrowotnych zagraniczne leczenie nie zrujnuje naszego budżetu.

"Być może czerpiemy pozytywne wzorce od Niemców czy Francuzów, którzy na wakacje bez ubezpieczenia się nie ruszają" - komentuje wyniki badań Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-12 maja 2014 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 1002. Wyniki badania zostały objęte procedurą ważenia ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas