Reklama

Reklama

Pożegnaj nieśmiałość

Nieśmiałość swoje korzenie ma zazwyczaj w dzieciństwie.

Atmosfera ciągłych konfliktów, napięć, brak poczucia bezpieczeństwa, zbyt ostra krytyka, postawa zbytniej surowości i autokratyczności rodziców (ale także postawa nadmiernej opiekuńczości) - mogą pozbawić dziecko odwagi.

Reklama

Postawę pełną lęku i nieśmiałości wyrabia także w dziecku poczucie własnej inności, niekorzystnej (bo oddzielającej od ludzi), przekonanie, że się jest mniej udanym niż inne dzieci, że rodzice nie są przedmiotem dumy, lecz trzeba się za nich wstydzić (np. wtedy, gdy nadużywają alkoholu i uchodzą w otoczeniu za "pijaków"), oczekiwanie w lęku na powrót pijanego ojca w obawie przed awanturą, lub na powrót zbyt surowej matki, w obawie przed karą.

Ze swoich problemów, trosk i kłopotów dziecko nie ma odwagi zwierzyć się kolegom - gdyż boi się, że będzie wyśmiane i wyszydzone, ani też nauczycielom - gdyż boi się, że nie będzie zrozumiane. To wszystko powoduje, że staje się nieufne, zalęknione i skryte. Jeżeli już w dzieciństwie lub młodości uznamy siebie za nieśmiałych, trudno potem się zmienić.

lęk przed światem

Nieśmiałość, poczucie niższości i braku pewności siebie stanowią idealne podłoże, na którym rozwijają się stany lękowe. Przy braku pewności siebie każde zagrożenie odbierane jest silniej. Interpretacja bodźców płynących z otoczenia ma wówczas charakter wybitnie lękowy. Nie na darmo utarło się powiedzenie "strach ma wielkie oczy", gdyż lęk wyolbrzymia znaczenie wydarzeń czy słów, które w swej istocie nie są groźne, lub nie tak groźne, jak nam się wydaje. Człowiek niepewny siebie jest skłonny wszelkie zjawiska interpretować w sposób lękowy.

Człowiek pewny siebie oddziałuje na otoczenie swoją pewnością. Otoczenie podświadomie wyczuwa jego siłę i reaguje stosownie do tego. Wpływa to korzystnie na jego psychikę i samopoczucie, wzmacnia jeszcze jego pewność siebie. Utwierdza się on w swojej odwadze i pozytywnym poczuciu własnej wartości.

Dowiedz się więcej na temat: lęk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje