Reklama

Reklama

Pracoholizm - gdy praca staje się życiem

Dla wielu osób praca stała się sposobem na życie, celem samym w sobie, stała się nałogiem. Pracoholizm niektórzy nazywają już kolejną chorobą cywilizacyjną.

Praca była i jest wartością. Od zawsze zapewniała byt, bez niej trudno liczyć na szczęście i przetrwać. W dzisiejszym świecie praca to jednak znacznie więcej niż tylko zespół czynności, które zapewniają godziwe warunki życia.

Śmierć z przepracowania

Reklama

Pod koniec lat 60. w Japonii stwierdzono pierwszy przypadek karoshi - śmierci z przepracowania. Zazwyczaj karoshi spowodowana jest skrajnym, fizycznym wyczerpaniem i stresem, których konsekwencją jest wylew krwi do mózgu lub zawał serca. W Japonii jest to problem powszechny (mówi się, że karoshi jest przyczyną nawet 1/3 zgonów!), choć, co ciekawe, staje się to też problemem popularnym. Przepracowanie jest w modzie.

Czy jest to jednak tylko problem Japonii? Z pewnością wśród naszych znajomych znajdzie się przynajmniej jedna osoba, o której mówi się, że za dużo pracuje. Wszechobecny wyścig szczurów i dominująca filozofia posiadania i gromadzenia dóbr sprzyjają rozpowszechnianiu się pracoholizmu. Wiele osób narzeka na brak wystarczającej ilości snu. Coraz więcej czasu człowiek jest skłonny poświęcać na aktywności i pracę, a coraz mniej na odpoczynek i sen.

Kim jest pracoholik?

Wielu z nas mówi o sobie "jestem pracoholikiem", jednak prawdziwego pracoholika trudno nie zauważyć. Osoba uzależniona właściwie nie istnieje poza pracą. Pracoholik spędza w biurze o wiele więcej czasu, niż jego koledzy. Przychodzi pierwszy, wychodzi ostatni. Zazwyczaj bierze pracę do domu, a nawet zostaje w biurze na noc, aby poświęcić minimum czasu na czynności według niego zbędne lub nieważne. Świat poza biurem czy miejscem pracy jest mało istotny.

Wraz z postępowaniem nałogu na margines odstawione zostają kolejne hobby, aż w końcu całkowicie znikają. Rzeczywistość pracoholika staje się nieznośnie monoteistyczna - praca jest dla niego religią. Pracoholik nie tylko traci zainteresowanie innymi czynnościami, ale co gorsza ludźmi.

Doba ma tylko 24 godziny, z czego pracoholik poświęca znaczną część na pracę, a resztę na minimalny, konieczny do dalszej pracy sen. Nie ma miejsca na rozwijanie i pielęgnowanie przyjaźni, związków, znajomości. Pracoholik zaczyna żyć na społecznej pustyni.

Bardzo charakterystycznym objawem jest niemożność oddzielenia pracy od innych obszarów życia. "Wyłączenie" pracy staje się praktycznie niemożliwe. Pracoholika nie cieszą spotkania z bliskimi czy czas poza pracą, gdyż pochłonięty jest myśleniem o samoorganizacji, swoich obowiązkach i poprawie swoich wyników.

Dla pracoholika zwykła niedziela, dzień wolny, lub wakacje to wielkie zagrożenie. Pracoholika bezczynność przeraża. Żyje w ciągłym napięciu i to napięcie, adrenalina są mu potrzebne do funkcjonowania. Laptop i komórka to dla niego najwierniejsi kompani.

Człowiek uzależniony od pracy, bezgranicznie jej poświęcony, staje się oschły dla otoczenia, egoistyczny, egocentryczny i nieobecny. Często pracoholicy są opisywani jako ludzie nerwowi i konfliktowi, gdyż widzą tylko jeden cel - efektywnie pracować. To perfekcjoniści obdarzeni niezwykle racjonalnym i analitycznym sposobem myślenia, którzy ze względu na swoje zdecydowanie mogą sprawiać wrażenie ludzi bardzo pewnych siebie. Są to zwykle pozory, pod którymi w istocie kryje się człowiek niedowartościowany, a przede wszystkim samotny i depresyjny.

Pracoholik - pracownik idealny?

Można by przypuszczać, że pracoholicy są wspaniałymi pracownikami. Czy rzeczywiście? Ludzie uzależnieni od pracy nie potrafią współdziałać w żadnym zespole, gdyż pełnego poświęcenia dla pracy oczekują nie tylko od siebie, ale także od innych.

Jednotorowość myślenia prowadzi do konfliktów, niezrozumienia, w zespole zaczynają pojawiać się bardzo negatywne emocje, wzajemne oskarżenia o lenistwo i ogromny stres napędzany przez pracoholika, który pragnie zdążyć ze wszystkimi swoim obowiązkami i zrobić jeszcze dwa razy więcej. Ponadto, ciągła kontrola siebie sprowadza także nadmierną kontrolę nad innymi, co wzbudza irytację osób kontrolowanych.

Dowiedz się więcej na temat: praca | pracoholik | psychologia | zdrowie | choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje