Przeganiamy stres

Codzienny pośpiech, nadmiar obowiązków oraz brak słońca sprawiają, że brakuje ci sił i stale żyjesz w napięciu. Przeczytaj, co robić, by wrócić do formy.

Codzienny pośpiech, nadmiar obowiązków oraz brak słońca sprawiają, że stale żyjesz w napięciu
Codzienny pośpiech, nadmiar obowiązków oraz brak słońca sprawiają, że stale żyjesz w napięciu© Panthermedia

Nie bierz na siebie za dużo

Główną przyczyną stresu jest nadmiar obowiązków. Podejmujesz się wielu zadań, a potem dopiero zastanawiasz się, jak ze wszystkim zdążyć? Stop! Naucz się mierzyć siły na zamiary, a poczujesz się lepiej.

Zrób listę zajęć i podziel je na ważne oraz te, które możesz odłożyć na później. Następnie obowiązki ważne uszereguj od najpilniejszego do najmniej pilnego. Załatwiaj je po kolei (a nie wszystkie naraz!). Gdy zrobisz jedną rzecz, wykreśl ją z listy i dopiero przejdź do następnej. Taka lista priorytetów pomoże ci zyskać spokój i... czas, bo przestaniesz trwonić go na myślenie o kilku rzeczach jednocześnie.

Poproś bliskich o wsparcie. Jeśli pracujesz zawodowo, a do tego na twojej głowie spoczywa większość domowych obowiązków, czas to zmienić. Porozmawiaj szczerze z rodziną i wspólnie zastanówcie się nad sprawiedliwszym podziałem zajęć. Wszyscy domownicy powinni angażować się w sprawy domowe. To będzie dla nich nowym doświadczeniem: dzieci zaczną uczyć się samodzielności, a mąż w końcu zobaczy, że... koszule nie prasują się same.

Dziel się problemami

Nic tak nie pomaga pozbyć się napięcia jak szczera rozmowa z bliską osobą. Może to być przyjaciółka, siostra, mąż. Ktoś, do kogo możesz się zwrócić z każdym problemem, ktoś, kto wysłucha, doradzi, pomoże. Dzielenie się swoimi problemami i tym, co boli lub martwi, pozwala nabrać dystansu do codziennych spraw i inaczej spojrzeć na świat. Dzięki temu jesteśmy mocniejsi i lepiej radzimy sobie ze skutkami stresu.

Oto sposoby, które pomogą ci odreagować napięcie.

• Wysiłek fizyczny sprawia, że krew szybciej krąży, usuwając z organizmu nadmiar hormonów stresu. Powoduje też wzrost poziomu endorfin - substancji wywołujących uczucie szczęścia. Codziennie znajdź więc co najmniej pół godziny na ruch. Może to być szybki marsz, jazda na rowerze czy taniec.

• Relaks z muzyką. Jest naukowo udowodnione, że dźwięki nie tylko uspokajają, ale też poprawiają humor. Znajdź zatem muzykę, która cię odpręży, np. dźwięki natury albo... ostrzejsze brzmienia.

Pamiętaj !

Silny stres może prowadzić do kłopotów ze snem, przewlekłego zmęczenia czy bólów głowy. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć się skutecznie rozładowywać napięcie.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas