Reklama

Reklama

Przestań udawać, że nie ma problemu - działaj!

Życie to nie bajka. Wokół ciebie ktoś potrzebuje pomocy, a ty... odwracasz głowę. Dlaczego tak trudno ci się z tym zmierzyć? Odkryj, co cię powstrzymuje i jak możesz sobie z tym poradzić.

Trudne sytuacje w życiu dotykają nas wszystkich. Gdy to my potrzebujemy pomocy, cieszymy się, że wokół siebie mamy tylu bliskich ludzi, na których możemy polegać. Gdy otrzymamy wsparcie, za każdym razem w myślach lub głośno deklarujemy, że na pewno kiedyś się odwdzięczymy. Ale gdy przychodzi ten dzień, okazuje się, że to wcale nie jest proste. Czasem wolimy nie widzieć i nie słyszeć, że ktoś potrzebuje pomocy. Żeby nie zostać zmuszonym do... jakiejś reakcji.

Reklama

Dlaczego nie pomagamy? Bo to wymaga od nas pewnego niestandardowego działania, czasem ryzyka, gdy stajemy w czyjejś obronie. Mamy wtedy nadzieję, że już ktoś zadzwonił na policję, po pogotowie, ktoś już kogoś pocieszył, porozmawiał - pomógł. Często po prostu nie potrafimy zmierzyć się z tą sytuacją. Jednak nie wolno nam chować głowy w piasek!

Nie tłumacz, że nie chcesz wtykać nosa w nie swoje sprawy, że to cię nie dotyczy, że wszystko się jakoś ułoży. Obojętność i udawanie, że nic się nie dzieje, to najgorsza postawa, jaką możesz przyjąć. Czy nie zdarzyło ci się mieć wyrzutów sumienia, że na czas nie udzieliłaś komuś wsparcia? Dlaczego boimy się działać i jak sobie z tym radzić?

Nie reaguję, bo tak jest wygodniej

Ktoś potrzebuje pomocy... To, czy zareagujesz, zależy od wielu czynników: np. od interpretacji danej sytuacji, a także od ilości osób, które są jej świadkami. Im więcej osób, tym mniejsza szansa, że ktoś tę pomoc otrzyma. Zjawisko to psycholodzy nazywają "efektem widza". Często myślimy przecież: "Nie będę się wtrącała, od tego ma rodzinę. Oni na pewno już coś robią w tej sprawie!".

Bardzo cenimy sobie też własny święty spokój, dlatego uważamy, że to nie nasza sprawa, że każdy powinien sam rozwiązywać swoje problemy. Ale czy chciałabyś, żeby inni też tak myśleli, gdy chodzi o ciebie?

Nie chcesz się wtrącać. Na klatce często słyszysz płacz dziecka. Wiesz dokładnie, z którego mieszkania dobiega. Nie reagujesz jednak, bo uważasz, że inni zrobią to pierwsi. Nie czekaj, aż będzie za późno! Jeśli dzieci są starsze, możesz najpierw porozmawiać z nimi, czy wszystko u nich w porządku. Jeśli zauważysz choć cień niepewności - a dzieci często ukrywają przemoc w rodzinie - warto udać się z tym do pedagoga lub dyrektora szkoły, do której uczęszczają.

Możesz zawiadomić ośrodek pomocy społecznej, żeby sprawdzili, co się dzieje. I poproś o anonimowość, jeśli to dla ciebie ważne. Słysząc po raz kolejny płacz dobiegający od sąsiadów, zapukaj i zapytaj, czy w czymś pomóc. Jeśli uznasz, że dzieje się coś złego, wezwij policję. Dzieci to istoty, które same nie potrafią o siebie walczyć, dlatego trzeba je chronić, nawet przed ich rodzicami.

Boisz się narazić. Koleżanka w pracy jest źle traktowana przez szefa. Publicznie ją krytykuje, neguje wszystko, co robi, choć wiesz, że nie ma podstaw. Takie zachowanie nazywamy mobbingiem. Często widzicie ją płaczącą w toalecie, ale nikt nie reaguje, wszyscy boją się zwolnienia. Ty też nie chcesz stracić pracy, ale nie możesz stać bezczynnie. Umów się z nią na kawę po pracy. Jeżeli wasz szef ma przełożonego, zasugeruj, by koleżanka porozmawiała z nim o tej sytuacji.

Jeśli jest zdecydowana, żeby odejść z pracy, zasugeruj kontakt z Krajowym Stowarzyszeniem Antymobbingowym, gdzie uzyska pomoc prawną. Sama też dowiedz się więcej na temat mobbingu, przecież ktoś z was może być następny!

Dbasz o spokój własny i swojej rodziny. Twój brat ma problemy ze spłatą zadłużenia. Wiesz, że zaciągnął kredyt, pożyczał też pieniądze od znajomych. Teraz jest w poważnych tarapatach. Podejrzewasz również, że "interesy", które prowadził, nie były do końca legalne. Komornik puka do jego drzwi, znajomi wypytują, bo nie mogą go nigdy zastać. A ty nie wiesz, co robić. Boisz się, że on uzależni się od twojej pomocy, a cała sprawa będzie bardzo długo trwała. Nie chcesz zburzyć spokoju swojej rodziny.

Dowiedz się więcej na temat: rozwód | problemy | psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje