Reklama

Reklama

Przyjaciółki do zadań specjalnych

Babskie przyjaźnie są bezcenne. Najlepiej to widać, gdy przydarzy się nam kryzysowa sytuacja lub moment zwrotny w życiu. Jeśli możemy liczyć na kobiecą grupę wsparcia, zwykle lepiej i szybciej dajemy sobie radę.

Przyjaźnie są źródłem naszej siły, a także miarą zadowolenia z życia. Wielu psychologów uważa, że ich ilość decyduje o tym, czy człowiek ma spełnione życie. Prawdziwy przyjaciel pomaga nam się rozwijać, zmieniać, przezwyciężać kryzysy. Jest obok, kiedy odnosimy sukcesy, i kiedy los nam nie sprzyja. Bez niego trudno byłoby poradzić sobie w wielu sytuacjach. Na szczęście, w przeciwieństwie do miłości, możemy przyjaźnić się nie tylko z jedną osobą, ale z wieloma ludźmi o różnych charakterach. Na wielu etapach życia każdy z nich może okazać się pomocny.

Reklama

Powierniczka z dzieciństwa

Jest z tobą od zawsze, nawet nie pamiętasz, kiedy się poznałyście. Wcale nie musicie być podobne, żeby się rozumieć. Chodziłyście razem do podstawówki, a często i do liceum. Mieszkałyście po sąsiedzku, więc godzinami bawiłyście się na podwórku. A w deszczowe dni, zamknięte w pokoju, powierzałyście sobie największe sekrety. Przyjaciółka z dzieciństwa jest kimś wyjątkowym. I nieważne, że wasze losy potoczyły się zupełnie inaczej, np. ona została w domu, wychowując dzieci, a ty skupiłaś się bardziej na karierze zawodowej.

Nie ma to także znaczenia, że nie widujecie się miesiącami. Nawet gdy spotykacie się raz na rok, jest tak, jak byście rozstały się przed chwilą. Wasza przyjaźń opiera się na dwóch mocnych filarach - przeszłości i pełnej akceptacji. Byłaś świadkiem jej smutków, ona pamięta twoich nieżyjących dziadków, młodych rodziców i ukochanego psa. Czujesz się przy niej swobodnie. Tak dobrze, że w jej towarzystwie niczego nie musisz udawać. Cenisz ją, bo jest bezinteresowna, lojalna i nigdy nie usiłuje cię zmienić.

Kiedy jest najbardziej pomocna: Pojawia się przy nas w najcięższych życiowych kryzysach, np.: podczas choroby, rozwodu lub śmierci bliskich osób. Jest zawsze wtedy, gdy potrzebujemy stałego punktu odniesienia. Gdy czujemy się zagubione w życiu lub podejmujemy trudne decyzje. Nie musimy z nią dyskutować o za i przeciw, toczyć sporów, kto ma rację. Wystarczy jej obecność. Daje pewność, że w pędzącym po wariacku świecie istnieją rzeczy niezmienne. A my przypominamy sobie o tym, kim jesteśmy.

Twoja siostra bliźniaczka

Lubicie komedie romantyczne i panicznie boicie się burzy. Masz wrażenie, że ona wypowiada twoje myśli na głos. Jesteś pewna, że zawsze stanie za tobą murem. Ona wprawdzie jest brunetką, a ty blondynką, ale wasza pierwsza rozmowa była niczym olśnienie: "O, to jest jeszcze na świecie ktoś, kto myśli i czuje dokładnie jak ja?". Takie odkrycie jest początkiem długoletniej i wiernej przyjaźni. Tu nie ma miejsca na humory i dąsy. Przecież nie można obrazić się na samego siebie. Rzadko wytrzymujecie bez kontaktu dłużej niż dwa dni, bo musicie być na bieżąco. Choć zdarza się, że np. wychodzicie za mąż za podobnych mężczyzn, nie ma mowy o rywalizacji.

Ona cieszy się z twoich sukcesów, ty pękasz z dumy, gdy jej się powiedzie. Razem spędzacie święta i wakacje. Wasi bliscy bywają o tę szczególną więź zazdrośni, wtedy zgodnie robicie sobie przerwę. To idealny wzorzec przyjaźni, ale także, jak wynika z badań, najrzadszy. Okazuje się, że bratnią duszę spotyka w życiu zaledwie 20 proc. ludzi. Jeśli się do nich zaliczasz, jesteś prawdziwą szczęściarą.

W jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza: Bratnia dusza nie jest od krytykowania i oceniania. Wspiera cię, kibicuje we wszystkich poczynaniach, dodaje otuchy. Obudzona w środku nocy przybiegnie, żeby pocieszyć cię po bolesnym rozstaniu. Przypomina, że miałaś pójść do dentysty, a po twoich imieninach zostaje, by pozmywać naczynia.

Dusza towarzystwa

Dzięki niej poznajesz ciekawych ludzi i otwierasz się na nowe doznania. Nie pozwoli ci wpaść w depresję, bo rozbawi cię i zmusi do wyjścia z domu. Tacy jak ona przyciągają jak magnes. Jest aktywna, uśmiechnięta, uwielbia dobrą zabawę. Ciągle angażuje się w różne przedsięwzięcia: od adopcji bezdomnych kotów po zbiórkę pieniędzy dla chorych dzieci. Interesuje się wieloma rzeczami i ma setki znajomych. Patrzysz na nią ze zdumieniem, zastanawiając się, skąd czerpie siłę. A czasem zazdrościsz jej energii i dobrego humoru.

Bywa, że czujesz się trochę rozgoryczona, że nie poświęca uwagi tylko tobie. Gdy zapraszasz ją na grilla, ona przychodzi z trzema koleżankami, które poznała dwa dni temu. Dusza towarzystwa z reguły woli przebywać w grupie, dlatego nie wymagaj od niej wyłączności. Zobacz jej zalety: poczucie humoru, optymizm, dobre serce. Doceń za to, że namówiła cię na kino czy wycieczkę rowerową. Pomyśl, ilu rzeczy spróbowałaś dzięki niej. Ale bądź ostrożna: duszę towarzystwa wbrew pozorom łatwo urazić. Dlatego postaraj się uważać na to, co przy niej mówisz.

Kiedy jest dla ciebie wsparciem: Dusza towarzystwa nie będzie godzinami wysłuchiwała twoich zwierzeń, gdy dopadnie cię kryzys. Wpadnie na chwilę, przyniesie zakupy i pogna dalej. Ale jest wręcz nieoceniona, gdy usiłujesz o czymś zapomnieć i zmusić się do działania. Przy niej będziesz musiała wyjść do ludzi: zorganizować piknik w parku i transport jej sąsiadki do szpitala. Masz gorszy okres? Umów się z nią na weekend i daj się zaskoczyć tym, co wymyśli.

Inspirująca artystka

Nie musi wcale malować ani rzeźbić. Wystarczy, że obudzi w tobie marzenia i pasje, a twoje życie nabierze kolorów. Przyjaciółka artystka to twórcza indywidualistka. Niekoniecznie musi mieć zawód związany ze sztuką. Jej pomysłowość i ciekawość świata objawiają się na różne sposoby. Może szyć, podróżować, czytać albo kolekcjonować filiżanki. Wyróżnia ją to, że hobby poświęca każdą chwilę i nie jest to tylko sposób na zabicie wolnego czasu. Artystkę motywuje chęć lepszego poznania samej siebie, wyróżnia pragnienie piękna. Nie zależy jej na uznaniu otoczenia, bo to, co robi, robi dla siebie. W przeciwieństwie do duszy towarzystwa bywa samotniczką, choć ceni sobie relacje z innymi ludźmi. Nie zawsze jednak potrafi się z nimi dogadać, a wtedy woli się od nich odciąć, niż dostosować.

Niełatwo zdobyć jej zaufanie, ale ten trud się opłaca. Bo przyjaźń z inspirującą artystką i życiowa pasja dają pewność siebie, poczucie spełnienia. Znajomość z przyjaciółką, która potrafi nas zainspirować, często pojawia się w naszym życiu po czterdziestce i bywa bardzo głęboka. Żeby wspólnie tworzyć, trzeba się odsłonić przed drugim człowiekiem. Dopuścić do wielu tajemnic i myśli. Sztuka wspaniale uczy tolerancji, ponieważ wymaga od nas zrozumienia innego punktu widzenia. Choć to przyjaciółka bywa twoim przewodnikiem po tym świecie, nieraz się spieracie. Ale to ważne kłótnie, bo tak uczysz się bronić swoich racji, stawiać czoła krytyce i dyskutować.

Kiedy jest najbardziej pomocna: Początek takiej znajomości nigdy nie jest przypadkowy. Artystka pojawia się w naszym życiu wówczas, gdy jesteśmy dojrzałe i gotowe na zmiany. Bo na przykład dzieci dorastają i już nie potrzebują naszej opieki. Lub zdajemy sobie sprawę, że nadszedł czas, by zrealizować swoje marzenia. Albo na odwrót - czujemy, że czegoś nam brakuje, lecz nie potrafimy powiedzieć czego. Pod wpływem inspirującej przyjaciółki odkrywamy w sobie nowe talenty. Nagle okazuje się, ile rzeczy umiemy. Zaczynamy robić zdjęcia, tańczyć, rysować i czerpać z tego ogromną radość.

Silna liderka - autorytet

Potrzebujemy jej, gdy nie wiemy, co robić. Bo wystarczy wyobrazić sobie, jak ona postąpiłaby na naszym miejscu, i już mamy wyjście z trudnej sytuacji. Podziwiasz ją za osiągnięcia. Niekoniecznie te mierzone pieniędzmi i stanowiskami. Ona może być wspaniałą matką albo po prostu mądrym człowiekiem. Może też mieć za sobą trudne przeżycia, w których wykazała się odwagą i hartem ducha. To osoba, która imponuje ci pod każdym względem. Z tego powodu nie zawsze nazywasz ją przyjaciółką, bo wasza znajomość bardziej przypomina relację mistrz - uczennica. Liderka zazwyczaj jest od ciebie starsza, bardziej doświadczona. Jest twoim wzorem do naśladowania. Posiada cechy, które cenisz i które pragnęłabyś mieć: rozwagę, cierpliwość, intuicję. A przede wszystkim siłę, dzięki której czujesz się przy niej pewnie i bezpiecznie.

Zwykle ma też jasno określone poglądy, których konsekwentnie się trzyma, nawet jeśli bywa to dla niej niewygodne. Często pytasz ją o zdanie w ważnych dla siebie sprawach, a ona radząc ci, zostawia jednocześnie prawo do samodzielnych decyzji. Ale poprzeczkę ustawia wysoko. Trochę jak wymagający trener, który zaprowadzi cię do celu, nawet za cenę potu i łez. Często przyjaciółkami liderkami stają się dla nas kobiety z rodziny albo z pracy, które obserwujemy na co dzień w różnych kryzysowych sytuacjach. Bycie autorytetem zobowiązuje, więc musimy mieć do niej szacunek i stuprocentowe zaufanie.

Kiedy jest niezastąpiona: To jedna z nielicznych osób w twoim życiu, której pozwalasz na absolutną szczerość. Nie obrażasz się, gdy mówi wprost, że nie powinnaś zgadzać się na powrót męża, który pił i zdradzał. Wierzysz jej, bo wiesz, że sama tak zachowałaby się w podobnej sytuacji. O ile inne przyjaźnie dają nam ciepło i komfort, to stosunki z liderką bywają szorstkie. Taka przyjaźń idealnie sprawdza się w sytuacjach, w których musimy wziąć się w garść i pokonać własne słabości.

Jagoda Denisiewicz

Olivia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy