Przytulajmy się na zdrowie!

Chyba każdy przyzna, że przytulanie jest miłe i buduje bliskość między ludźmi. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie? I dlaczego to głównie kobiety chcą się przytulać?

Przytulanie oraz bliskość sprawiają, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu
Przytulanie oraz bliskość sprawiają, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu123RF/PICSEL

Przytulanie, szczególnie z bliską osobą, redukuje niepokój i stres, daje poczucie bezpieczeństwa. Powoduje wyciszenie i uspokojenie emocji. Wpływa korzystnie na układ immunologiczny, podnosi odporność, leczy depresję i ułatwia zasypianie.

To tylko kilka z potencjalnych korzyści. Niektórzy twierdzą, że codzienne przytulanie z ukochaną osobą jest najlepszą profilaktyką wielu poważnych chorób.

Skąd takie przekonanie?

Badania naukowe dowiodły, że pary, które się często przytulają są bardziej zadowolone ze związku, a partnerów łączy głęboka więź emocjonalna. Przytulanie buduje bliskość i intymność między kobietą i mężczyzną, wyraża czułość i wzmaga poczucie bezpieczeństwa.

Podobnie działa w przypadku relacji między dziećmi a dorosłymi. Dzieci, którym rodzice w dzieciństwie skąpili przytulania, w dorosłym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji i wyrażaniem swoich uczuć.

A dlaczego to kobiety chcą się częściej przytulać?

Antropolodzy dowiedli, że dla kobiety to oznaka poświęcenia mężczyzny dla niej i dla ich wspólnego potomstwa. Poza tym przytulanie powoduje wydzielanie oksytocyny, hormonu wydzielanego również podczas orgazmu, porodu, karmienia piersią, związanego z budowaniem bliskich relacji, więzi rodzinnych i zaufania.

Jednym słowem  przytulanie dla kobiety oznacza to, co w jej życiu najważniejsze - bliskość innych ludzi.

Nie da się ukryć, że oprócz wszystkich swoich zalet, przytulanie jest po prostu bardzo przyjemne! Może warto - właśnie dzisiaj  sprawić sobie trochę więcej przyjemności

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas