Reklama

Reklama

Rozmowy o seksie wzmocnią twój związek

Rozmowy o seksie mogą przesądzić o przyszłości małżeństwa - wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Instytut Kinsey'a

Naukowcy od lat prowadzą badania, które mają pomóc w ustaleniu czynników decydujących o tym, czy małżeństwo będzie udane czy też nie. Spora grupa badań skupia się na komunikacji między przyszłymi małżonkami lub nowożeńcami.

Reklama

- Badania nad wpływem komunikacji między małżonkami na poziom zadowolenia ze związku mają długą historię. Dzięki nim wiemy coraz więcej o tym, czego ludzie szukają w małżeństwie i co sprawia, że są z niego zadowoleni - powiedziała pracująca współpracująca z Instytutem Kinsley'a Dr. Erick Janssen

Rozmowa kontrolowana

Zwykle badania nad komunikacją między partnerami wyglądają podobnie. Naukowcy proszą partnerów, żeby przed kamerami rozmawiali o swojej relacji, problemach w związku i satysfakcji z małżeństwa. Potem analizuje się nagrania, sygnały, także te niewerbalne, które partnerzy do siebie wysyłają. Często zdarza się, że para rozmawia spokojnie, ale wszystkie sygnały niewerbalne są negatywne - pojawia się zniecierpliwienie, nerwowe poruszanie się, brak kontaktu wzrokowego. Jeśli ilość informacji negatywnych przeważa nad tymi pozytywnymi, związek nie będzie szczęśliwy.

Porozmawiajmy o seksie

Zwykle w badaniach nie porusza się konkretnych tematów, naukowcy z Instytutu zdecydowali się jednak sprawdzić, jakie emocje budzą wśród nowożeńców rozmowy o seksie.

Okazało się, że jeśli nieporozumienia między partnerami pojawiały się w "neutralnych seksualnie" konwersacjach, nie miały większego wpływu na zadowolenie z małżeństwa. Problemy pojawiające się podczas rozmów o życiu seksualnym przeciwnie. Te ostatnie miały szczególny wpływ na zadowolenie kobiet.

Wyniki pokazują, że opinie o tym, że w małżeństwie seks nie jest już tak istotny, są błędne. Dobre porozumienie i możliwość wyrażania swoich seksualnych potrzeb przez obojga partnerów są dla trwałości małżeństwa równie ważne co podobne cele zawodowe czy rodzinne.

Badania przeprowadzono pod kierunkiem dr. Janssen, dr. Uzmy Rehman i dr. Eshkol Rafaeli, a wyniki zawarto w "Journal of Sex and Marital Therapy".

Tłumaczenie i opracowanie KP

Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | małżeństwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje