Reklama

Reklama

Seks bez obaw

Młodzi Polacy najbardziej boją się niechcianej ciąży. Według badań OBOP-u, taką obawę wyraża aż 76 procent kobiet i 65 procent mężczyzn.

Tym samym przyjemność, jaką niesie ze sobą seks, zostaje zastąpiona przez niepotrzebne napięcie. Nie pozwól, aby panika zdominowała twoje życie erotyczne. Zobacz, co zrobić, by poczuć się naprawdę bezpiecznie.

Reklama

Aneta od kilku miesięcy dość regularnie współżyje ze swoim chłopakiem. Zdarza się, że nie stosują żadnego zabezpieczenia. - Mój chłopak mówi, że od prezerwatywy go... swędzi. Ja sama zresztą mniej wtedy czuję. Używamy więc gumek tylko wówczas, gdy jest naprawdę niebezpiecznie - mówi dziewczyna.

Podczas każdego stosunku zastanawia się, czy na pewno dobrze obliczyła dni niepłodne i czy nie zajdzie w ciążę. - Z seksu przestałam czerpać przyjemność. Kojarzy mi się głównie z kolejnym wydatkiem na test ciążowy - mówi Aneta. Pigułek się obawia - słyszała, że się od nich tyje i zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Jeśli chodzi zaś o ciążę - do tej pory miała szczęście. Ale jak długo będzie je jeszcze miała?

Na szczęście coraz mniej młodych dziewczyn myśli takimi kategoriami. - Dla mnie antykoncepcja jest czymś absolutnie normalnym. Świadczy o odpowiedzialności kobiet, które się na nią decydują. Antykoncepcja hormonalna jest najlepszą metodą zabezpieczania się przed ciążą, jest najskuteczniejsza - mówi Kaja Paschalska.

Dla osób regularnie współżyjących rzeczywiście metoda ta jest najlepszym rozwiązaniem. Niestety wiele dziewczyn obawia się jej. - Wielu lekarzy wprowadza zamieszanie w umysłach młodych kobiet, mówiąc o rzekomej szkodliwości środków antykoncepcyjnych. Chaos informacyjny na polskim rynku powoduje, że kobiety nie wiedzą, gdzie leży prawda - mówi seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.

Rzeczywiście niektóre preparaty mogą być źle tolerowane przez organizm. - Brałam tabletki konkretnej firmy i niestety musiałam je odstawić, bo nie mogłam po nich normalnie funkcjonować. Nie pozostało mi nic innego, jak poproszenie ginekologa o przepisanie tabletek innej firmy. Zażywałam je kilka lat i nie narzekałam na złe samopoczucie - mówi Grażyna Wolszczak.

- Komfortem jest to, że istnieje dużo firm na rynku i zawsze można wybrać odpowiednią dla siebie - dodaje. - Ogromny wybór jest gwarancją, że każdy znajdzie coś dla siebie - potwierdza ginekolog Grzegorz Południewski.

Jeśli ktoś jednak nie ma we krwi systematyczności i z natury o wszystkim zapomina, może lepiej byłoby, aby zdecydował się na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. To metoda stosunkowo nowa, ale coraz bardziej popularna. Plastry to, jak mówi Grzegorz Południewski, to samo co pigułka, tylko że wchłaniają się przez skórę. Ich skuteczność także jest porównywalna do skuteczności pigułek. To o tyle wygodna metoda, że o przylepieniu go wystarczy pamiętać raz na tydzień.

Dowiedz się więcej na temat: skuteczność | antykoncepcja | przyjemność | procent | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje