Reklama

Reklama

Seks cię nie interesuje... Dlaczego?

W pewnych sytuacjach brak ochoty na seks jest czymś normalnym i uzasadnionym. Oto najczęstsze przyczyny.

Dawniej cieszyła cię każda namiętna chwila spędzona w ramionach partnera. Od jakiegoś czasu to się zupełnie zmieniło. Zaczęłaś traktować seks jako nudny dodatkowy obowiązek. Unikasz go, nie jest ci do niczego potrzebny. Nawet drażni cię czasem, że w prasie czy telewizji tyle się mówi o seksie i jego dobroczynnych skutkach: kochaj się na zdrowie, dla urody, to najlepsze lekarstwo na stres i depresję... Ciebie to po prostu nie kręci. OK, ale może warto się nad tym zastanowić, przyjrzeć się dokładniej, dlaczego tak się dzieje? Wiele kobiet myśli: "Jest jak jest i niech tak zostanie, trudno. Są ważniejsze rzeczy niż przyjemność erotyczna". To błąd! Nie odmawiaj sobie dostępu do tej sfery życia. Najpierw ustal przyczynę. Może przeżywasz kryzys w związku? Masz za dużo spraw na głowie? Może niedawno urodziłaś dziecko? Gdy już to zrobisz, pora na krok drugi - zmianę. Zobacz, co zrobić, żeby seks znów zaczął sprawiać ci wiele radości!

Reklama

Jesteś przemęczona i przepracowana

Na co dzień musisz pogodzić wiele ról - w pracy i w domu - i wieczorem trudno ci się zrelaksować. Seks jest ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę... Jesteś zaganiana, próbujesz pogodzić wszystkie obowiązki tak, żeby nic nie umknęło twojej uwadze. On po ciężkim dniu chętnie by się rozluźnił, a ty po ciężkim dniu nie masz siły na nic. Po prostu padasz na łóżko i nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie nawet krzty namiętności. A może w twoim życiu wydarzyło się ostatnio coś szczególnie dla ciebie trudnego? Kłopoty w pracy, problemy ze spłatą kredytu? Gdy jesteś przemęczona, przepracowana i do tego zestresowana, nie znajdujesz przyjemności w seksie, ponieważ dla kobiety to coś więcej niż tylko kontakt fizyczny. Negatywne emocje obniżają twój popęd i dopóki sobie z nimi nie poradzisz, będzie ci trudno czerpać przyjemność z intymnych relacji z partnerem. To naturalne.

Rada dla ciebie

Jeśli sytuacja stresowa jest obciążająca, porozmawiaj o tym z partnerem. Wyjaśnij mu, skąd bierze się twoja oziębłość. Może potrzebujesz odpocząć, nie brać tyle na głowę. Może warto, by zorganizował wypad na weekend - tylko dla was dwojga. Jeśli nie powiesz mu, o co chodzi, nie będzie miał szansy ci pomóc, np. odciążyć w domowych obowiązkach. A przecież i jemu powinno zależeć na tym, żeby wasze intymne relacje układały się jak najlepiej. Nie tylko ty musisz się tym przejmować! Pamiętaj, że seks z jednej strony jest dużym wysiłkiem psychicznym i energetycznym, ale z drugiej - może być bardzo relaksujący i odprężający. Służy więc raczej regeneracji sił i oderwaniu się od stresów w innych sferach życia. Seks jest zdrowy. Po upojnej nocy czujemy się lepiej, wstajemy wypoczęte, uśmiechnięte i... piękniejsze! Pomyśl o tym w ten sposób. Niech seks kojarzy ci się z kolejną przyjemnością, nie ciężkim obowiązkiem.

Winne są hormony

Niedawno urodziłaś dziecko? Karmisz piersią? W tym czasie libido spada. "Winowajcą" mogą być także źle dobrane pigułki antykoncepcyjne lub menopauza. Jeśli jesteś młodą mamą, straciłaś ochotę na seks, bo twój organizm jeszcze nie wrócił do normy po porodzie i właśnie przyjęłaś na siebie nową rolę. Zostałaś matką i twoje ciało także spełnia teraz inną funkcję - jest bardziej dla dziecka, niż dla partnera. W okresie ciąży, po porodzie, ale także w okresie menopauzy  w organizmie kobiety dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej, co może prowadzić do obniżenia libido. Źle dobrane pigułki antykoncepcyjne także mogą wpływać na brak popędu, tak samo jak chora tarczyca.

Rada dla ciebie

Ustal przyczynę. Odwiedź ginekologa, który zleci ci badania ogólne i poziom hormonów. Jeśli przyczyną jest menopauza, zastosuje terapię hormonalną, która pomoże ci odzyskać równowagę. Jeśli przyczyną są źle dobrane pigułki, warto je odstawić i na razie wybrać inną metodę, np. prezerwatywy. Pamiętaj jednak, żeby nie odsuwać partnera od siebie. Porozmawiaj z nim o swoich problemach, niech wie, co się dzieje. Razem zdecydujecie, kiedy będziesz gotowa na współżycie, ale wasza więź emocjonalna musi pozostać silna.

W twoim związku źle się dzieje - przechodzicie kryzys

Kładąc się do łóżka, odwracasz się do partnera plecami? Ciągłe kłótnie i napięcie między wami spowodowało, że dawno przestałaś o nim myśleć jak o kochanku. Być twój może partner nie widzi w tym nic złego, że cały dzień darliście koty, a wieczorem chce zaciągnąć cię do łóżka? Ale ty tak nie potrafisz. U kobiet seks zaczyna się w głowie, a gra wstępna trwa już od rana. Żeby iść do łóżka, musisz czuć się bezpieczna i kochana. Jak się kochać wieczorem, jeśli nie rozmawiacie ze sobą przez cały dzień? Gdy w związku zaczyna być źle, kobieta odsuwa się stopniowo. Natomiast mężczyzna zauważa problem dopiero, gdy ona już nie chce się z nim kochać - podkreślają seksuolodzy.

Rada dla ciebie

Czasami jest tak, że pary godzą się w łóżku i jest to świetna metoda, żeby zakończyć kłótnię. Jeśli jednak konflikt trwa długo, to nie pomoże. Wyjaśnij partnerowi, że twoje negatywne emocje przekładają się na doznania w sypialni. Jeśli w związku brakuje ci bliskości, nie ma porozumienia, przygniatają cię problemy - automatycznie przełoży się to na seks. Daj mu to jasno do zrozumienia. Musicie popracować nad oczyszczeniem atmosfery. Gdy między wami naprawdę źle się dzieje, warto pójść razem do psychologa lub do seksuologa.

Pytanie do eksperta

Jestem młoda, mam kochającego męża, świetną pracę i czas dla siebie. Wszystko jest OK, prócz seksu. Przestał mi być potrzebny...

Violetta Nowacka psycholog, seksuolog: Ponieważ seks jest potrzebą o charakterze popędowym, to dość mało prawdopodobne, żeby ochota na kontakty seksualne całkowicie wygasła w dorosłej, względnie zdrowej, młodej kobiecie. Tym bardziej że, jak wynika z listu, nie jesteś przeciążona innymi aktywnościami (praca, dom, dzieci). Jeśli więc czujesz niechęć do współżycia, muszą się za tym kryć inne powody. Głównym jest zazwyczaj niezadowolenie z obecnego życia seksualnego. Warto się wybrać do seksuologa i próbować zrozumieć, dlaczego aktywność seksualna z ukochaną osobą w ogóle przestała być ci potrzebna! Twoje ciało na pewno tęskni za dotykiem partnera, przytuleniem, pieszczotami, tylko musi się na nie otworzyć. Seks może być fantastycznym przeżyciem, nie warto z niego rezygnować.

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: seks | mężczyzna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy