Reklama

Reklama

Seks internautów

Presja w życiu seksualnym jest złym doradcą - podkreśla terapeuta seksuologiczny Alina Henzel-Korzeniowska, która była gościem czata i STUDIA NA ŻYWO w portalu INTERIA.PL. Przeczytaj zapis rozmowy i... wyciągaj wnioski.

Agnieszka Łopatowska, INTERIA.PL: Gościem kolejnego wydania naszego STUDIA NA ŻYWO jest pani Alina Henzel-Korzeniowska psycholog kliniczny, psychoanalityk, terapeuta seksuologiczny, moderator Forum Edukacyjnego "Psychologia seksu".
A. H.-K. Dzień dobry Pani, dzień dobry Państwu.

Bez partnera: Co powinna zrobić osoba nie posiadająca partnera - powinna tłumić swoje potrzeby czy też wchodzić w związki powierzchowne?
A. H.-K. Domyślam się, że to jest młody człowiek. Jeśli w jego systemie wartości znajduje się miejsce na wolne związki, to może w takie związki wchodzić.

Reklama

Missy: Mam skończone 19 lat i wciąż jestem dziewicą. Miałam już kilku chłopaków, ale aktualnie jestem sama. Do spraw seksu podchodzę rozważnie Uważam, że nie można się spieszyć, robić tego byle jak i po kilku miesiącach znajomości. Boję się, że jak u mnie trwa to wszystko tak długo, to stracę dziewictwo w wieku lat 25! (Dodam jeszcze, że mam pewną chorobę kobiecą i zalecane jest zajście w ciążę do 25. roku życia). I jak tu zajść w ciążę, skoro na horyzoncie nie widać żadnego godnego kandydata, a "przyszła mamuśka" wciąż jest zielona w sprawach seksu...
A. H.-K. Bez pośpiechu. Nigdzie nie jest napisane, kiedy należy podjąć życie seksualne. Doradzam Pani, aby nie ulegała presji i nie martwiła się za szybko. Presja jest złym doradcą.

Patrycja: Jestem jeszcze dziewicą. Chciałabym się dowiedzieć, czy mężczyzna czuje w jakiś sposób to, że kobieta kocha się po raz pierwszy?
A. H.-K. Bardzo uniwersalne pytanie, szczególnie w szkołach się z nim spotykam. To zależy: błona dziewicza jest taką błoną, przez którą przepływa krew. W związku z tym to przejście jest dość duże, więc partner nie musi się zorientować podczas tego pierwszego razu. Jednak z pierwszym stosunkiem bardzo często wiąże się napięcie mięśni i to sprawia, że mężczyzna zorientuje się, że to pierwszy raz.

Nastolatka: Mam 17 lat. Mój chłopak, z którym chodzę trzy miesiące chce, żebyśmy zaczęli współżyć ze sobą. Dobrze się dogadujemy, lecz sama nie wiem czy jestem na to gotowa. Czasami chciałabym to zrobić, jednak boję się ciąży... ;/
A. H.-K. Bardzo klasyczne rozterki młodej kobiety - dziewicy. Kobieta przed inicjacją pozostaje w takiej sytuacji: "chciałabym, ale boję się". I w zasadzie nigdy nie znika ten lęk, ale przychodzi taki moment, kiedy to "chciałabym" przeważy i wtedy kobieta decyduje się. Tutaj życzliwie doradzam, poczekać na ten właściwy moment. Przygotowanie w zakresie wiedzy na temat zapobiegania ciąży jest bardzo ważne oraz w zakresie wiedzy na temat chorób przenoszonych tą drogą. Ale bliskość z partnerem, komfortowe warunki to też bardzo ważna sprawa.

Students: Jak mam powiedzieć swojej kobiece, że mój członek w czasie wzwodu ma 8 cm... Obawiam się, że nie uda mi się jej zadowolić, a jak jej o tym powiem to się mną rozczaruje i odejdzie...
A. H.-K. Sam fakt, że tutaj są podane wymiary świadczy, że wymiary są ważne dla mężczyzn. W seksuologii i psychologii uważa się, że wielkość penisa nie ma aż tak dużego znaczenia. To, co jest najważniejsze kiedy rozpoczyna się życie seksualne to budowanie klimatu - dotyk, spojrzenia, gra wstępna. Dla dojrzałych kobiet parametry penisa stają się ważniejsze, dla młodych raczej inne sprawy. Nie ma w żadnym podręczniku napisanych wymiarów, a jeśli są to robią one dużą szkodę młodym mężczyznom. Nie demonizowałabym wielkości członka, dla kobiet na szczęście nie to jest najważniejsze.

Damian: Nie mogę powstrzymać orgazmu. Mam 18 lat, a od około 3 lat współżyję z partnerką... Moja kobieta nic o tym nie wie, bo zawsze staram się dojść jak uprawiamy seks oralny, potem zakładam "gumkę" i wtedy długo nie mogę dojść. Wstydzę się iść do lekarza i jej powiedzieć... Czy to da się kontrolować? Może są jakieś farmaceutyki...
A. H.-K. Możemy dyskutować, co to jest szybki wytrysk, bo przecież to jest w relacji do odczuć kobiety. Odradzam wszelkie lekarstwa. Młodzi mężczyźni nie mieliby tylu problemów z tą kwestią, gdyby wiedzieli, że to jest normalne. Czas reakcji, czyli wytrysku będzie się z czasem wydłużać. Doradzam spróbować zaakceptować to jak jest. Jest młodym, zdrowym mężczyzną, ważne też, by miał mądrą partnerkę, która będzie miała tą wiedzę, że to tak ma być.

Zdołowany: Mam 26 lat. Przed 23. rokiem życia nigdy nie byłem z kobietą. Masturbując się wytrysk przychodził po parunastu sekundach. Nic nie pomagało. Spotkałem dziewczynę, którą kocham, ale sytuacja się nie zmieniła. Czy to z przyczyn fizycznych czy bardziej psychicznych?
A. H.-K. Stosunek z kobietą to coś nowego, z czym młody mężczyzna musi się oswoić. Kobieta jest dla niego czymś nieznanym, nowym, on musi się oswoić ze swoją nagością, z jej nagością. Jest taka zasada - żeby się podniecić, trzeba być rozluźnionym psychicznie. Dobrze byłoby, żeby była też naturalna aktywność ze strony kobiety, jest w naszej kulturze taka norma, że to mężczyzna powinien zabiegać i starać się, żeby jej było dobrze. Mężczyzna często nie może sprostać tej sytuacji.

Iwona: Mój chłopak nie jest w stanie osiągnąć orgazmu w trakcie stosunku, mimo że trwają one nieraz dosyć długo, nawet godzinę. Czy ma to związek z tym, ze został w dzieciństwie obrzezany z powodów medycznych? Jak mu pomóc?
A. H.-K. Nie jestem w stanie dać tutaj bardziej rozbudowanej odpowiedzi, za mało danych. Dramat tej pary polega na tym, że cały czas myślą, napinają się, kiedy będzie ten wytrysk, zamiast skupić się na odczuwaniu.

aga: Z moim partnerem, który ma 27 lat, zdecydowaliśmy się ostatnio rozpocząć współżycie. Gdy nadszedł moment zbliżenia, okazało się, że nie może osiągnąć wzwodu. W czym może tkwić przyczyna tego problemu? Może nie jestem dla niego zbyt atrakcyjna fizycznie, chociaż raczej nie mam zbyt dużych kompleksów, a może to jest taki wiek... Co będzie, jeśli kolejny raz nic nie wyjdzie - jak mam się wtedy zachować i co zrobić, by partner, mimo problemów, osiągnął wzwód?
A. H.-K. Naturalna reakcja kobiety to taka: nie jestem atrakcyjna dla niego. Trzeba być rozluźnionym psychicznie żeby się podniecić, jeszcze raz powtarzam. Żeby jednak być rozluźnionym ważne jest poczucie własnej wartości. Nawet jeśli nie dojdzie do erekcji pierwszy raz, ważne jest by mieć wiedzę, że może się nie powieść za pierwszym, drugim razem. Bardzo ważne wiedzieć to i zaakceptować, że tak może być. I mieć mądrą partnerkę, która też to wie. Udany seks to jest efekt tej relacji - on i ona oddziałują na siebie. Apeluję do kobiet - jeśli mężczyźnie nie podoba się kobieta - nie pójdzie z nią do łóżka. On jest wzrokowcem i kieruje się na kobietę, która mu się podoba, niech więc ona nie przejmuje się swoim ciałem w łóżku.

Elizabeth: Mam 30 lat i nigdy nie miałam orgazmu. Od dwóch lat jestem mężatką i mam dość udawania przed moim mężem. Wiem, że to nie jego wina, bo wcześniej miałam innych partnerów i nigdy nie miałam orgazmu. Bardzo proszę o pomoc, bo brak orgazmu doprowadza mnie do oziębłości seksualnej.
A. H.-K. Wiele jest przyczyn braku orgazmu, ale zacznę od tego, że kobieta uczy się orgazmu, to nie jest tak, że kiedy zaczyna życie seksualne, ma od razu tę zdolność. Są kobiety które mają ją, ale to zdarza się tylko czasami. Dawniej było coś takiego jak miesiąc miodowy - było to po to, by oboje partnerzy mieli czas nauczyć się tego seksu. Mądrość którą zapewniło społeczeństwo, by uczyć się orgazmu. Jedną z przyczyn może być przykre wydarzenie dla kobiety, które spowodowało, że w momencie zbliżenia do mężczyzny ona zaczyna się bać. Niekoniecznie gwałt, ale może nawet jednorazowe molestowanie. Drugą przyczyną jest to, że kobiety które nie doświadczają orgazmu nie spotkały swojego mężczyzny, który sprawi że ona poczuje się kobietą atrakcyjną, będzie rozluźniona i osiągnie orgazm. Ale najważniejsze zapamiętać, że kobieta orgazmu się uczy. Doświadczenie partnera nie jest warunkiem wystarczającym, może być tak, że ona potrzebuje specjalnego dotyku, a on tak naprawdę nie zauważa w tym łóżku jej i jej potrzeb.

Anka: Mam 29 lat, od 7 lat jestem mężatką, a od 5 lat mam problemy z osiągnięciem orgazmu podczas stosunku. Mąż ma wręcz odwrotnie - bardzo szybko dochodzi. Nie wiem czy coś ze mną jest coś nie tak...
A. H.-K. Akt seksualny to jest relacja - to dwoje ludzie pracuje nad tym, żeby się nie rozmijać. Możemy rozważać dlaczego on ma szybki wytrysk. Może to ona ma kłopot z orgazmem i jej się wydaje że on szybko dochodzi. Uważam że z panią Anią jest wszystko w porządku. Spróbować porozmawiać z mężem, albo udać się do specjalisty. Nie jestem w stanie więcej odpowiedzieć.

Małgośka: Brałam amfetaminę 2 lata, ale teraz już to jest skończone. Nie biorę od 8 miesięcy. Po amfetaminie seks był wspaniały, teraz nie mam w ogóle na to ochoty. Może dla mnie nie istnieć. Co się stało? Chciałabym to zmienić, ale nie wiem czy jest na to jakaś rada, czy też to cena, jaką płacę za branie.
A. H.-K. To ostatnie zdanie - może być przyczyną psychologiczną tego stanu rzeczy. Pani przypisała znaczenie temu i to jest przyczyną. Najwyraźniej widać że nie wypracowała sobie jeszcze innego sposobu po zaprzestaniu zażywania narkotyku. Musi nauczyć się nowego sposobu.

Natalia: Uważam seks za przynajmniej zbędny, nie odczuwam jego potrzeby, nie daje mi żadnej nawet najmniejszej satysfakcji, śmieszy mnie i uważam go za jakąś ludzką oznakę słabości, żenujący rytuał, jestem bardzo ! atrakcyjną kobietą, mam 25 lat, potrzebuję mężczyzn, a oni seksu. Boję się, że już zawsze będę samotna, pomóżcie.
A. H.-K. Zrobiło mi się smutno. Coś się tutaj wydarzyło w psychice pani Natalii, że rezygnuje seksu. Chcę być ostrożna, żeby nie wywołać niepotrzebnego niepokoju. Nie wiemy czy pani rezygnuje też z innych przyjemności, jak jest z jej systemem wartości. Żeby czekać na księcia z bajki, trzeba z kopciuszka przerodzić się w księżniczkę. Zasada jest taka, że najpierw robimy coś dla siebie, książę - pamiętajmy - nie widział Kopciuszka, a już księżniczkę.

Andrzej: Jak pomóc żonie (i sobie) przy obniżonym libido spowodowanym między innymi przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Czy jest jakaś alternatywa (bezpieczna) lub jakaś "odtrutka"?
A. H.-K. Nie jestem ginekologiem, natomiast wiem, że niektóre kobiety są zabezpieczone przed ciążą, ale ich libido pod wpływem tych środków obniża się. Czy to jest powód? Może być przyczyna inna, ale została przerzucona na antykoncepcję. Faktem jest, że kobiety narzekają na libido. Należy zgłosić się do ginekologa.

Jacuś Życzliwy: Moja żona zakochała się i przespała z innym Kilka razy To już się ponoć skończyło, ale świadomość, że moja żona uprawiała seks z innym, kochając go wtedy i czerpiąc z tego przyjemność powoduje, że mam blokadę - nie potrafię się z nią teraz kochać Naprawdę chcemy, żeby między nami wróciło to, co dawno temu... Jak to wyrzucić z mojej świadomości?
A. H.-K. Czasu mi zabraknie że na ten temat się wypowiedzieć. Pojawia się zagadnienie zdrady. Są mężczyźni którzy nigdy nie będą w stanie tego wybaczyć. Jej ciało należało, żona należała do innego, nie świadczy to o zaborczości - i tutaj jawi się dość czarny scenariusz, że nie będzie między nimi już dobrze. natomiast jeśli mężczyzna nie ma tej w dobrym znaczeniu zaborczości - istnieje szansa, że nie będzie stanowić dla niego przeszkody, by z nią współżyć. Na pewno ją kocha, z drugiej strony mówi się - jak kocha to wybaczy, ale tę cielesną zdradę może być trudno wybaczyć.

Agnieszka: Jestem z chłopakiem od 1,5 roku. Mieszkamy razem i było dobrze. Do chwili, gdy trafiłam w naszym komputerze na bardzo erotyczne filmy i zdjęcia. Jest ich dużo i mnie bardzo zraziły. Nie potrafię z nim o tym porozmawiać, a jednocześnie dostaję dreszczy, gdy chce mnie przytulić czy pocałować, nie wspominając o współżyciu. Czy ze mną jest coś nie tak?
A. H.-K. To nowoczesna forma zdrady wynikająca z nowego medium. Ona najwyraźniej czuje dyskomfort, bo on kontaktuje się z innymi kobietami. Mimo że nie ma intymnego kontaktu, ona i wiele kobiet przeżywa to negatywnie. Z Tobą Agnieszko jest wszystko w porządku, po prostu nie masz ochoty, żeby on przenosił swoją uwagę np. na pornografię. Mężczyźni czasem nie widzą w tym nic złego, czasem też przyczyna leży w kobiecie. Proponuję spokojnie porozmawiać i zastanowić się czy przyczyna nie leży we mnie.

Janek: Moja partnerka boi się mówić o wielu sprawach intymnych i nie tylko. Ciągle próbuję z nią gadać, ale ona się krępuje i wykręca. Nie wiem co mam robić - to dla mnie bardzo uciążliwe, że ona nie chce być ze mną szczera.
A. H.-K. Pewnie ona tak została wychowana, niewiele się tutaj zmieniło przez ostatnie lata. W domach nie mówiło się o seksie i nadal często się nie mówi. Jeśli tak jest - ludzie w dorosłym życiu nie potrafią mówić w sposób dyskretny o tych sprawach. Trzeba próbować stopniowo oswajać partnerkę z tym tematem. Albo skorzystać z pomocy specjalisty.

Mg: Znamy uzależnienia alkoholowe, od papierosów. Ale czy można się uzależnić od seksu?
A. H.-K. Krótka piłka. Tak.

Klara: Czy jest możliwe zajście w ciążę w seksie oralnym?
A. H.-K. Właściwie tak, ale nie tak prosto. Nie ma kontaktu penisa z pochwą, ale nasienie może być przeniesione jeśli technika zostaje zmieniona.

Misiek: Czy codzienne masturbowanie jest czymś złym, czy działa dobrze na penisa i samopoczucie?
A. H.-K. Z reguły częstotliwość z czasem zanika. Można się jednak uzależnić od masturbacji, to łatwiejsze niż w relacji z nową nieznaną osobą.

policjantka20: Uprawiam samogwałt. Czy ten fakt będzie miał odzwierciedlenie w moim życiu seksualnym z mężczyzną? Mam 20 lat.
A. H.-K. Nie wiem szczerze mówiąc. Nie samo onanizowanie się będzie miało znaczenie, ale to jak ona jest przygotowana do życia seksualnego. Czy akceptuje swoje ciało, czy nie ma ukrytej wrogości do mężczyzn, czy daje jej przyjemność dotykanie i bliskość mężczyzny - nie wiemy tego. To może mieć znaczenie.

Kasia: Współżyję z moim chłopakiem od 7 miesięcy (jestem jego pierwszą dziewczyną), problem polega, na tym że nie może osiągnąć orgazmu. Kiedy się masturbuje lub kiedy ja go pieszczę zawsze szczytuje. Może to kwestia przyzwyczajenia (masturbując się zawsze leży na plecach i napina nogi). Jak temu zaradzić? Czy facet zawsze musi napinać nogi, aby mieć wytrysk?
A. H.-K. Bardzo jest pani spostrzegawcza. Żeby doszło do wytrysku to ogromny wysiłek mięśni ud i krocza, rzeczywiście napina między innymi nogi.

Polok: Czy można wszędzie gdzie się chce, nawet w kawiarni?
A. H.-K. Nie będę sędzią czy arbitrem ustanawiającym jakieś prawo. Zauważamy, że swoboda seksualna jest większa - czy to dobrze czy źle nie będę dyskutować. Ale kawiarnia to przybytek publiczny i w naszym prawodawstwie nie jest to legalne. Ale są osoby, które by urozmaicić sobie życie seksualne czynią to w różnych miejscach.

Agnieszka Łopatowska: Bardzo dziękuję naszemu gościowi, pani Alinie Henzel-Korzeniowskiej. Więcej odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziecie Państwo w serwisach Facet i Kobieta w portalu INTERIA.PL, do których serdecznie zapraszam.
A. H.-K. Dziękuję za pytania. Jest mi przykro, że nie mogłam odpowiedzieć na wszystkie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: studia | libido | nogi | żona | życie seksualne | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama