Reklama

Reklama

Seks przed ślubem to grzech?

W religii chrześcijańskiej seks przedmałżeński uważany jest za grzech. Inni wierzą, że to wstrzemięźliwość seksualna jest grzechem. Kto ma rację?

Abstynencja seksualna jest dobra dla ciebie

Większość ludzi, którzy śmieją się z takiego stwierdzenia albo po prostu je odrzucają, wierzą, że poparte jest ono następującym argumentem : Bóg mówi, że nie powinieneś tego robić, ponieważ to grzech! Jednakże, religijni ludzie rozwinęli teorię, informującą o tym, dlaczego niezależnie od Boga praktykowanie przedmałżeńskiej abstynencji seksualnej jest dobre. W chrześcijańskim nauczaniu zaczęto podkreślać negatywne konsekwencje uprawiania seksu przed małżeństwem i w młodym wieku.

Nacisk położony została na następujące stwierdzenia:

• Żadne zabezpieczenie przed ciążą nie ma 100% skuteczności.

Reklama

• Człowiek może zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową

• Seks ma negatywny skutek na psychikę człowieka

Pierwsze dwa założenia są oczywiste. Argument za trzecim jest bardzo mocny. Istnieje kilka negatywnych skutków. Życie seksualne jest nierozerwalnie połączone z procesami myślowymi. Jeżeli ludzie nie są gotowi do współżycia seksualnego lub uprawiają seks z niewłaściwą osobą, to takie sytuacje mogą pozostawić trwałe skutki. Prowadzi to do niskiej samooceny i negatywnego nastawienia do własnego ciała.

Z drugiej strony życie seksualne uważane jest za uzupełnienie trwałego związku. Ludzie wierzą, że zbyt wczesne uprawianie seksu utrudnia rozwój relacji, które opierają się na szacunku, wierności, zaufaniu, wspólnym rozwoju itp. Dodają również, że istnieje zobowiązanie posiadania rodziny z dwojgiem rodziców.

Para może rozpocząć uprawianie seksu, kiedy partnerzy będą w stałym związku oraz w momencie, gdy mają możliwość opieki nad dzieckiem. Seks ma szkodliwe konsekwencje dla zdrowia psychicznego, jeśli nie wiąże się z miłością i zaufaniem w stałych i trwałych związkach. To jest fundamentalna teza chrześcijańskiego aspektu nauczania dotyczącego seksualności.

Abstynencja seksualna jest zła dla ciebie

Odpowiedź przeciwnej strony jest bardzo prosta i opiera się na założeniu: seks jest częścią ludzkich potrzeb. Jeżeli ich nie zaspokajasz, to mogą pojawić się szkodliwe skutki dla zdrowia psychicznego. Dlatego abstynencja seksualna jest bezcelowa, a dodatkowo może mieć negatywny wpływ na związek. Te dwie tezy są sobie przeciwstawne.

Pierwsza mówi, że współżycie ma negatywne skutki na stan umysłu, jeżeli nie jest związane z miłością. Zaś druga podkreśla, że to abstynencja ma zły wpływ na stan umysłu. W pierwszym przypadku stosunek płciowy jest uwarunkowany przez miłość, a w drugim uzależniony od wiedzy (dzieci uczą się o seksualności i antykoncepcji). Liberałowie twierdzą, że abstynencja seksualna jest nienaturalna, a konserwatyści odpowiadają, że nienaturalne jest stosowanie antykoncepcji.

Jak pogodzić dwie sprzeczne tezy:

• Seks ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne, jeżeli nie wiąże się z miłością i zaufaniem w stałych i stabilnych związkach.

• Seks jest częścią potrzeb człowieka i jeżeli ich nie zaspokoisz, to pojawią się negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, jak również dla stabilności i trwałości związków.

Jeżeli te dwie tezy połączymy, to rezultat jest następujący: seks może mieć szkodliwy wpływ na człowieka i jego zdrowie. To jest raczej nieprzyjemna teza. Obejmuje nastawienie do ciała. Tradycjonaliści, którzy wierzą, że ludzie składają się z duszy i ciała, uważają, że dusza może zostać splamiona, jeżeli człowiek niewłaściwie używa ciała. Podobne jest stwierdzenie, zgodnie z którym brudna żywność może "poplamić" duszę (w co wierzą żydzi i muzułmanie).

W oparciu o te stwierdzenia ciało jest grzechem. Jednak liberałowie twierdzą, że umysł nie ma żadnej mocy i kontroli nad ciałem, opierają tę teorię głównie na psychoanalizie. Jeżeli nie jesz, to umierasz. Jeżeli nie odbędziesz stosunku płciowego, to oszalejesz, więc nie ma sensu sprzeciwiać się potrzebom własnego ciała. Z tej teorii wynika, że ciało jest niebezpieczną i niekontrolowaną rzeczą.

Obie tezy przedstawiają negatywny stosunek do ciała, a tym samym do fundamentalnej potrzeby, seksu. Najwyższy czas, przezwyciężyć to w zasadzie pejoratywne nastawienie, które w różnych formach pokazywane jest na całym świecie w społeczeństwach. Musisz słuchać swojego ciała i mieć pozytywne nastawienie w stosunku do niego!

Tłum Anna Kamińska

Intimate Medicine
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | konsekwencje | skutki | seksualna | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy