Reklama

Reklama

Ślubują cnotę do końca życia

Są normalnymi kobietami. Pracują, mają dzieci albo żyją całkiem samotnie. Jedno je łączy - śluby czystości. Chcą do końca życia pozostać w celibacie. Jest ich w Polsce 52. To konsekrowane dziewice.

Pracują jako nauczycielki, pielęgniarki, katechetki. - To nie jest jakiś cudowny moment, w którym otwierają się niebiosa i słychać głos: "zostań dziewicą". Podjęcie decyzji o tym, że pozostanie się na wyłączność dla Boga to proces długotrwały - mówi polonistka, zatrudniona również w kapelanii szpitala dziecięcego w Krakowie jako asystentka pastoralna.

Oddają się modlitwie

- Tuż po obronie pracy magisterskiej na KUL zdecydowałam się wejść na drogę życia konsekrowanego, ale na śluby musiałam czekać do 2003 roku. Koleżanki ze studiów nie bardzo potrafiły zrozumieć moją decyzję. "Nie jesteś brzydka, znajdziesz sobie faceta" - słyszałam takie zdania, ale to przecież nie chodziło o mężczyznę - dodaje ze śmiechem.

Reklama

Czy dziewictwo ma dziś jeszcze wartość? - Oczywiście - mówi bez wahania. - Ja oddałam się na wyłączność Bogu, wiem jednak, że jeśli ktoś decyduje się na taki krok, musi dokładnie wiedzieć, dlaczego chce żyć w czystości do końca życia - wyjaśnia.

Służą ludziom

Kobiety złożyły ślub czystości, który oznacza, że resztę swego życia chcą poświęcić służbie Bogu i Kościołowi. - Konsekrowane wdowy i dziewice mają od trzydziestu kilku do sześćdziesięciu kilku lat. Większość z nich pracuje i ma wyższe wykształcenie - mówi nam ks. Stanisław Szczepaniec, który przygotowywał je do obrzędu. - Zobowiązują się one do gorliwszej modlitwy i służby Kościołowi - tłumaczy. Przygotowanie do konsekracji może trwać kilka lat, tu nie ma sztywnych reguł - dodaje.

Tekst pochodzi z trzeciej części raportu "Seks i dziewictwo" publikowanego w dniach 16 - 20 stycznia w gazecie "Super Express".

- Rozpasanie seksualne nam raczej nie grozi - mówi prof. Lech Starowicz, seksuolog. Średnia wieku utraty dziewictwa w Polsce, jak deklarują w naszych badaniach kobiety to 19,6 lat. Ponad połowa ankietowanych twierdzi też, że z niewinnością seksualną czekają aż do ślubu. Więcej raporcie "Seks i dziewictwo" znajdziesz w "Super Expressie" 20 stycznia.

Przeczytaj też inne fragmenty raportu:
"Single to wybryk natury"
"Najtańszy seks jest na dyskotece"
"Dziewictwo - dla męża?"

Super Express
Dowiedz się więcej na temat: śluby | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje