Reklama

Reklama

Spokój po burzy czyli sztuka wybaczania błędów w małżeństwie

Bądźmy ze sobą szczerzy – każdy z nas popełnia w życiu błędy. Najważniejsze, to umieć się do nich przyznać i szczerze przeprosić za wszystko, jednak każdy z nas wie, że kiedy druga strona nawali, wybaczyć i zapomnieć wcale nie jest tak łatwo.

Musisz jednak pamiętać, że umiejętność wybaczania błędów jest jedną z najważniejszych podwalin, jeśli chcesz budować kochające się i trwałe małżeństwo - umiejętność przebaczania jest równie ważna jak miłość, zaufanie i oddanie. Kiedy przechodzisz nad pewnymi sytuacjami do porządku dziennego to nie znaczy, że o nich zapominasz - kiedy wybaczasz, odbierasz danej sytuacji możliwość dalszego sprawiania ci przykrości, jeśli nie potrafisz wybaczyć, za każdym razem, kiedy pomyślisz o danej sytuacji, poczujesz się niekomfortowo.

Reklama

Jeśli jesteś w jednej z takich trudnych sytuacji, poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą ci opanować trudną sztukę wybaczania.

Ufaj swojej drugiej połowie

Wszyscy dobrze wiemy, że zaufanie to podstawa każdej relacji międzyludzkiej, dlatego kiedy tego zaufania brakuje w związku, jest on skazany na powolną zagładę. Wspomnieć należy również o ludzkiej tendencji do zakładania najgorszych możliwych scenariuszy, więc często z automatu odrzucamy wszystkie bardziej logiczne wyjaśnienia na rzecz tej najgorszej możliwości. Nie możemy jednak zapominać, że każdy kij ma dwa końce, a każda historia może zostać przedstawiona z różnej perspektywy. Jeśli jesteś w stanie, postaraj się zobaczyć tę jaśniejszą stronę historii, która postawi twoją drugą połowę w lepszym świetle - taki zabieg sprawi, że wybaczenie stanie się nieco łatwiejsze.

Skup się na teraźniejszości

Co było, to było, nie możesz cofnąć czasu i zmienić swojego zachowania lub zachowania twojego partnera, dlatego staraj się nie rozpamiętywać przeszłości i tych przykrych sytuacji, skupiając się na tym, co dzieje się teraz. Jeśli twój partner lub twoja partnerka zrobiła coś, co cię uraziło jakiś czas temu i od tego czasu nic takiego się już nie powtórzyło, doceń to - najwyraźniej fakt, że cię to dotknęło sprawił, że takie zachowanie już się nie powtórzy.

Postaw się w jej/jego sytuacji

Zatrzymaj się na moment i spróbuj postawić się na miejscu twojego małżonka/małżonki. Zastanów się, co spowodowało takie, a nie inne zachowanie. Następnie zrób rachunek sumienia - czy twoje zachowanie zawsze było fair wobec drugiej strony? Taki sposób myślenia pozwoli ci zdystansować się od sprawy i spojrzeć na nią z innej perspektywy.

Pamiętaj o dobrych stronach waszego związku

Zamiast popadać w melancholijne nastroje, pomyśl o tym, co wspólnie zbudowaliście, przywołaj wasze najlepsze chwile i momenty, starając się skupić na tym, co w was najlepsze. To szczególnie ważne w przypadku, kiedy borykacie się z problemem poważniejszym niż drobna sprzeczka. Przypomnij sobie wszystkie powody dla których kochasz swoją drugą połowę, stawiając te najlepsze cechy na szali z zachowaniem, które starasz się wybaczyć.

Ułóż plan działania

Mówi się, że to tanga trzeba dwojga, podobnie jest w przypadku godzenia się. Nie wystarczy powiedzieć "wybaczam", konieczne jest stworzenie planu działania, który pozwoli wam ruszyć dalej. Każdy z małżonków wnosi do związku swoje emocje i zachowania, tworząc spójną całość, dlatego tak ważne jest, żeby we dwoje przepracować problem. Usiądźcie wygodnie i porozmawiajcie - zastanówcie się, jakie są powody takiego a nie innego zachowania jednego z was oraz co zrobić, aby opanować sytuację. Niech każde z was zaproponuje rozwiązanie problemu, a następnie trzymajcie się raz zatwierdzonego planu.

Na koniec jedna, ważna rada - fakt, że wybaczasz pewne zachowania nie znaczy, że nic się nie stało - to jedynie sygnał, że potrafisz ruszyć do przodu pomimo pewnych występków. W procesie wybaczania bardzo ważne są szczere przeprosiny i wyrażenie żalu za spowodowanie bólu drugiej osobie, dlatego nigdy nie zapominaj o sile słowa "przepraszam".

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

abcslubu.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje