Reklama

Reklama

Totalna wolność singli

Ale są mankamenty bycia singlem. Po pierwsze, człowiek uniemożliwia sobie "szlifowanie" jednej z wspomnianych już umiejętności interpersonalnej - więzi długoterminowej, z czym się wiąże stan szczególnej zależności, zobowiązań i utrzymywania się konsekwentnie w podjętych decyzjach. Po drugie, pojawia się dla kobiet ryzyko przeoczenia dobrego czasu na zostanie matką, jeśli to jest dla nich jakąś wartością. Poza tym, przy dłuższym byciu singlem coraz częściej ma się poczucie zmarnowanego czasu, bezsensu życia. Nawet zarabiane pieniądze i luksusowe podróże przestają cieszyć. Pojawia się tzw. pustka egzystencjalna...

Reklama

W tym kontekście, gdy weźmiemy pod lupę życie singla z wyboru okazuje się, jakże często, iż jest to człowiek, który prowadzi żywot samemu... z konieczności. Lecz, aby funkcjonować i utrzymać się na powierzchni życia musiał dokonać obróbki intelektualnej (mechanizm racjonalizacji) jego postawy życiowej. I tak naprawdę jest to osoba, która trudzi się w kontaktach społecznych ze względu na niewystarczający poziom umiejętności interpersonalnych. Ale nie zrezygnowała z marzenia, aby być z kimś blisko i na długo choć chętnie by wykluczyła te mankamenty jakie, siłą rzeczy, pojawiają się gdy jest się razem. Czuje się często samotna, potrzebuje zwyczajnej czyjeś troski, zauważenia, ciepła, bliskości.

Wydaje się, że w tym przypadku pojęcie bycia singlem przybiera formę bycia samotnym. Siła przyzwyczajenia podkarmiana sowicie mechanizmem racjonalizacji będzie temu sprzyjała. Czegoś brakuje, lecz konfrontacja z tym brakiem mogłaby by okazać dość bolesna. I jest bolesna, to prawda, bo wiąże się z rozczarowaniem wobec siebie. Ale prawdę mówiąc, nie ma innego wyjścia , jeśli chce się wyjść z roli singla i żyć w sposób satysfakcjonujący we dwoje. I jeśli człowiek nie dokona tej konfrontacji z samym sobą, to jego życie w pojedynkę powoli acz skutecznie jest wypierane na rzecz bycia samotnym (lonely).

Alina Henzel-Korzeniowska, psycholog, seksuolog, psychoanalityk, moderator: www.seksuolog.org.pl

Zobacz fragmenty programu w tv.interia.pl.

Dowiedz się więcej na temat: umiejętności | wolność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje