Reklama

Reklama

Uważaj na "fajnych gości"!

Dlatego oszukiwanie partnera, flirty czy nawet zdrada to codzienność w takim związku. Bo narcyz zaspokaja własne potrzeby, a bliskość i troska o drugą osobę nie są priorytetem.

Reklama

Skąd się to bierze?

Psychologowie podkreślają, że należy rozróżniać narcyzm od zdrowego poczucia własnej wartości, które jest potrzebne każdemu z nas w relacjach międzyludzkich.

Z obserwacji wynika, że narcyzm ma swoje źródło w dzieciństwie. Rodzice osób narcystycznych są bardzo pobłażliwi - pozwalają dzieciom na wiele i nie potrafią kontrolować zachowania swoich pociech w należyty sposób. Oprócz tego - interesują się nimi wybiórczo. Gdy dziecko osiąga sukcesy, są dla niego wspaniałymi rodzicami, a gdy coś mu nie wyjdzie, zachowują się tak, jakby go wcale nie kochali.

Stąd w dziecku, a następnie w młodym człowieku pojawia się przekonanie o tym, że tylko jeśli będzie pod każdym względem "wspaniały", zyska miłość i szacunek.

Miłość rodziców, których dzieci mają zdrowe poczucie własnej wartości jest bezwarunkowa.

Zanim się zaangażujesz...

Aby uniknąć toksycznego związku, powinnaś pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim postaraj się wyłapywać narcystyczne zachowania u facetów, którzy przyciągną twoją uwagę.

Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie wyjdzie ci to na dobre. Nie wierz także tzw. pierwszemu wrażeniu, popisom i przede wszystkim - nie pomyl pożądania z miłością.

Nie sądź, że jeśli nie zakochasz się w ciągu pierwszych piętnastu minut, to nie zakochasz się nigdy. Zwykle udane związki rozwijają się powoli, a związek z narcyzem charakteryzuje wyjątkowo szybkie tempo. Kiedy nie jesteś pewna, kieruj się opiniami bliskich ci osób - z "zewnątrz" najczęściej można dostrzec dużo więcej. Jeśli stwierdzisz, że nowo poznany mężczyzna to narcyz, wycofaj się w porę. Im dłużej z nim będziesz, tym trudniej będzie później zrezygnować.

I pamiętaj o najważniejszym - bez względu na to, co w tej chwili myślisz, na świecie jest mnóstwo naprawdę porządnych facetów!

(Na podstawie książki Keith W. Campbell, Gdy kochasz mężczyznę, który kocha siebie, Bellona, Warszawa 2006)

Dowiedz się więcej na temat: miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje