Reklama

Reklama

Warto schudnąć dla... seksu

Większość seksuologów twierdzi, że nadmiar kilogramów prowadzi do mniejszej ochoty na seks. Dlaczego?

- W większości kultur świata otyłość nie jest oceniana jako atrakcyjna seksualnie - mówi nasz ekspert prof. dr hab. med. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog. Mało jest także znany typ fetyszyzmu związany z otyłością i u kobiety, i u mężczyzny.

Co jest nie tak?

Do typowych problemów seksualnych u otyłych należą m.in. przeszkody mechaniczne osłabienie wrażliwości na bodźce czuciowe i zaburzony obraz własnego "ja". Z kolei o zaburzeniach seksualnych u osób z nadwagą mówimy wtedy, gdy zmniejsza się libido, podniecenie seksualne i mamy trudności z osiąganiem orgazmu.

- Zaburzenia seksualne u osób otyłych najczęściej mają wiele przyczyn. Mogą nimi być m.in. zaburzenia hormonalne, choroby spowodowane otyłością i przyjmowane w związku z nimi leki oraz czynniki psychogenne - mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Reklama

Najczęstszymi przyczynami psychicznymi, które prowadzą nas do otyłości są: lęk przed uzależnieniem się od innych, przed utratą miłości, poczucie nieatrakcjyności i tłumienie agresji.

Trudno o partnera

Pierwsze trudności występują już na etapie poszukiwania partnera. Nie da się ukryć, że wygląd zewnętrzny ma ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani, a fizyczna atrakcyjność decyduje o pierwszym wrażeniu i o ewentualnym nawiązaniu znajomości. Po za tym osoba z nadwagą, która chce znaleźć leźć partnera, musi zwalczyć w sobie zaniżoną samoocenę, która pojawia się zarówno w efekcie braku samoakceptacji, jak i poczucia braku akceptacji ze strony otoczenia. Tym sposobem stany obniżonego nastroju są często wśród osób otyłych elementem codzienności.

W dzisiejszym świecie atrakcyjny wygląd jest niezwykle istotny. W życiu zawodowym ułatwia znalezienie pracy, pomaga w awansach, w życiu osobistym sprawia, że poszukiwania drugiej połowy nie grożą licznymi rozczarowaniami i miłosnymi zawodami.

Osobom z nadwagą, szczególnie kobietom, często towarzyszą uczucia, takie jak wstyd, lęk przed niezadowoleniem partnera i przekonanie o własnej nieatrakcyjności. To nie sprzyja swobodzie i rodzi napięcia w związku. W wyniku tego rodzaju emocji osoba z nadwagą jest przekonana, że nie zasługuje na przyjemności i w efekcie nie potrafi czerpać z seksu przyjemności.

Nie mogę się kochać!

Wielkim problemem osób otyłych może być obniżone libido. To częsta przypadłość wśród "grubasów", której przyczynami są częstsze niż u innych stany depresyjne, przyjmowanie leków na nadciśnienie czy zmieniona dynamika uwalniania insuliny, co prowadzi do cukrzycy.

Mniejsze stężenia testosteronu u otyłych mężczyzn mogą być spowodowane przez dwa niezależne mechanizmy fizjologiczne. Po pierwsze, komórki tłuszczowe produkują aromatazę, czyli enzym pełniący kluczową rolę w zamianie testosteronu w estrogeny, a po drugie wątroba osób z nadwagą prawdopodobnie syntetyzuje większe ilości białka SHBG, które wiąże testosteron i tym samym pozbawia go aktywności biologicznej. A tylko aktywny testosteron odpowiada za popęd płciowy, odczuwanie pożądania i podniecenia oraz za inne funkcje seksualne.

Za dużo w talii

Nie można zapominać także o trudnościach czysto mechanicznych, które niekiedy uniemożliwiają odbycie stosunku. Gdy obwód brzucha, ud oraz pośladków utrudnia igraszki, trudno mówić o radości związanej z seksem. Otyłość brzuszną stwierdza się, jeśli obwód w talii u kobiety wynosi powyżej 88 cm, a u mężczyzny od 102 cm wzwyż.

Seks odchudza

Osoby z nadwagą i otyłością są ospałe, mniej sprawne fizycznie i wstydzą się własnego ciała. Wszystko to sprawia, że zazwyczaj nie mają ochoty na seks, trudno im osiągnąć orgazm, a ich życie seksualne nie daje im satysfakcji. Wiele osób z nadwagą lub otyłością skarży się też na zmniejszony poziom energii, a aktywność seksualna jest dla nich zbyt męcząca.

- Do tego dochodzą takie problemy, jak osłabienie wrażliwości na bodźce czuciowe oraz trudności techniczne w odbywaniu kontaktów seksualnych - zauważa prof. Zbigniew Lew-Starowicz.- Relacja pomiędzy seksualnością a otyłością jest cyrkularna - wyjaśnia nasz ekspert.

Otyłość prowadzi różnymi drogami do obniżenia poziomu testosteronu, obniżenia libido i zmniejszenia aktywności seksualnej, a brak seksu skutkuje powiększaniem się otyłości.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: zbigniew | Lew | libido | seks | otyłość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy