Reklama

Reklama

Wcale nie musisz być perfekcyjna. Naucz się odpuszczać!

• Ustal, co jest dla ciebie najważniejsze. A może za dużo czasu poświęcasz na rzeczy, które spokojnie mogłabyś odpuścić? Czy równo ułożone bluzeczki malucha na półce mają aż takie znaczenie? Czy ten pokój koniecznie musi być dzisiaj sprzątnięty, a zabawki posegregowane w pudłach? Jeśli macie mało czasu wieczorami, to każda wspólna chwila jest ważna. Nie traćcie jej na rzeczy, które mogą poczekać do jutra, czy do weekendu. Może lepiej ten czas poświęcić na chwilę zabawy, wspólne czytanie książki, a może maluch opowie ci, co ciekawego przydarzyło w ciągu dnia?

Reklama

Oczywiście musisz pilnować, by dziecko rozumiało, czym jest porządek i odpowiedzialność i potrafiło zadbać o swoje otoczenie, ale czy akurat właśnie tego dnia i w tym momencie? Ono patrząc na ciebie uczy się racjonalnego podejścia do życia. Postaraj się, by dostało dobrą lekcję. Pokaż mu, że tak naprawdę najważniejsze jest bycie razem.

• Każdy ma prawo do błędu. Na błędach uczysz się nie tylko ty, ale także twoje dziecko. Ważne, żeby umieć się do nich przyznać i wyciągać wnioski. Ukarałaś syna, choć nawet nie wysłuchałaś jego wersji zdarzeń? Zdarza się. Nie mów do siebie "co ze mnie za matka?". To wszystko dlatego że chcesz jak najlepiej.

Robisz wszystko, żeby dzieci same wiedziały co jest dobre, a co złe, a one wciąż popełniają błędy? Wiedz jednak, że nawet rodzice, którzy nie pracują i mają mnóstwo czasu dla swoich dzieci, nie są w stanie ich uchronić przed popełnianiem błędów. Gdy jednak czujesz, że byłaś nadgorliwa i za szybko zareagowałaś, porozmawiaj o tym z dzieckiem.

• Dziecko wie, co czujesz. Twoje emocje przenoszą się na cały dom. Gdy jesteś smutna, dzieci to czują. Na nich także odbijają się twoje zmęczenie i irytacja, które, niestety, wiernie ci towarzyszą odkąd wszystko jest na twojej głowie. Zastanów się, co sprawiłoby ci prawdziwą przyjemność i zrób wszystko, by znaleźć na to czas.

Masz ochotę wyrwać się gdzieś na całe popołudnie? Zrób to. Co z tego, że zostaniesz w domu, jeśli będziesz jak zdjęta z krzyża. Twoim pociechom więcej korzyści przyniosą choćby dwie, trzy godziny z mamą, która jest radosna i pełna energii. Pokaż im też, że warto dbać o swoje potrzeby.

Aneta Olkowska

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | porządek | bałagan | rzeczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje