Reklama

Reklama

We wszystkim ją papuguje

Kilka miesięcy temu moja 12-letnia Basia z przejęciem opowiadała mi o nowej koleżance.

Dziewczynki szybko się zaprzyjaźniły. Basia zapraszała Martę do naszego domu. Chichotały w pokoju, miały swoje sekrety... Cieszyłam się, bo córka dotychczas nie miała prawdziwej przyjaciółki. Marta wyraźnie jej imponowała. Wydawało mi się nawet, że Basia stara się ją naśladować...

- Mamo, kup mi amarantową bluzkę, taką jaką ma Marta - usłyszałam po jednej z wizyt dziewczynki w naszym domu. Byłam zaskoczona, bo Basia nigdy nie przepadała za tym kolorem, prędzej błękitny, biały... Mało tego, bluzka miała być identyczna, jak ta jej przyjaciółki. Zgodziłam się.

Reklama

Dodatkowo kupiłyśmy jeszcze spodnie. Basia sama je wybierała. Dopiero w domu dowiedziałam się, dlaczego córka tak bardzo się na nie uparła. - O masz taką samą bluzkę jak moja. I spodnie też. Ale przecież nie musimy się tak samo ubierać... - zauważyła niechętnie Marta, kiedy Basia pochwaliła się jej zakupami. Ale córka nie ustępowała.

Zaczęła czesać się tak, jak Marta. Prosiła o kupno plecaka takiego, jaki ma jej przyjaciółka i o taką samą spódniczkę w kratkę... Nie zrażała się tym, że Marcie się to nie spodobało. - Nie musisz ubierać się jak mój klon - usłyszałam kiedyś przez uchylone drzwi, jak szeptem mówiła do Basi.

Postanowiłam porozmawiać z córką. - Nie naśladuj tak Marty. Każda dziewczyna powinna mieć swój styl - powiedziałam. Opowiedziałam jej też swoją historię, kiedy na weselu kuzynki jedna z pań miała taką samą kreację, jak ja.  - Czułam się wtedy fatalnie - wspominałam.

- Daj jej spokój, to jeszcze dziecko, nie rozumie tych babskich fanaberii - skrytykował mnie mąż, kiedy skończyłam rozmowę. - Indywidualność trzeba kształtować od małego - odparłam. Tylko jak jej to wyjaśnić. Mam wrażenie, że moje słowa do niej nie docierają. Boję się, że w przyszłości będzie bezkrytycznie naśladować innych. A przedtem straci przyjaciółkę, którą teraz tak papuguje.                                     

Weronika N. z Gorlic      

Co robić w takiej sytuacji? Masz takie doświadczenia i chcesz  się nimi podzielić z czytelnikami "Chwili dla Ciebie"? Skomentuj. Cały artykuł z waszymi komentarzami ukaże się w numerze 48 (w sprzedaży od czwartku 29 listopada br.) i na stronie: www.kobieta.interia.pl/sprawy-rodzinne

Zdjęcie: Bulls, osoby na zdjęciu są modelami i nie mają nic wspólnego z opisywaną historią.  

Bella Relaks
Dowiedz się więcej na temat: papuga | koleżanka | przyjaźń | kłótnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy