Reklama

Reklama

Wielka wakacyjna zmiana

Jaki jest właściwie stan psychiczny człowieka na wakacjach? Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. No i bawimy się!

"Wakacje to powrót do utraconego raju. Dla wszystkich, dużych i małych, to ukochana instytucja. Wielce szanowne Wakacje przez duże W. Jak to się dzieje, że przywracają nam tyle siły w tak krótkim czasie? Sporo ma tu do powiedzenia psychofizjologia. Nasze ciało (...) wymaga nowych bodźców, odświeżenia, różnicy. Czy jednak tylko ten element decyduje o radości wszystkich z nadejścia wakacyjnego czasu?" (Krzysztof Wojcieszek)

Reklama

Wakacyjny nastrój wpływa dodatnie na to, że bawimy się dobrze. Dla mieszczuchów nie mniej ważna jest możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Kontemplacja piękna natury "odświeża" nas duchowo i pozwala naprawdę być, a nie tylko mieć. Kiedy podziwiamy górskie widoki lub obserwujemy fale nad brzegiem morza, oddajemy się właśnie takiej kontemplacji.

Człowiek potrzebuje odpoczynku dla ciała, ponieważ jego siły i wydolność są ograniczone, ale potrzebuje także odpoczynku dla duszy - od złych emocji, od stresu, obowiązków, nacisków i dla umysłu - od nadmiernego wysiłku intelektualnego. Zmęczenie cielesne wiąże się ściśle ze zmęczeniem psychicznym i na odwrót. Dlaczego odpoczynku potrzebuje zarówno górnik, jak i profesor uniwersytetu.

O ile zmęczenia fizycznego pozbywamy się przez odpoczynek ciała, tak od zmęczenia psychicznego uwalniamy się przez odpoczynek duchowy. Środkiem zaradczym na zmęczenie duszy jest okresowe oderwanie się od natężonej pracy umysłowej i problemów dnia codziennego. Zamiast tego, należy zafundować sobie z całą premedytacją jakąś przyjemność. Już Jan Ewangelista powiedział, że "duch ludzki złamałby się, gdyby się nigdy nie odprężył".

Dowiedz się więcej na temat: odpoczynek | wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje