Za późno na zmianę zawodu?: Jak zacząć myśleć inaczej

Gdy chcesz poszukać nowego zajęcia lub spełnić swoje marzenie, największą przeszkodą jest najczęściej to, co sama na swój temat myślisz.

Uświadom sobie, ile już potrafisz
Uświadom sobie, ile już potrafisz123RF/PICSEL

Powtarzasz sobie, że chcieć znaczy móc, a wiek to tylko liczba. Lecz gdy przychodzi do działania, ogarniają cię wątpliwości.

Uważasz, że już nie pora na zmiany. Martwisz się, że nikt cię nie zatrudni, boisz się złośliwych uwag. Niestety, takie podejście działa jak samospełniająca się przepowiednia. Możesz zrobić wiele, by negatywne myśli przestały cię blokować.

Nie rozmawiaj o swoim wieku. Inni patrzą na ciebie twoimi oczami. Jeśli przy każdej okazji będziesz powtarzać, że jesteś za stara, by się przekwalifikować, oni podzielą twoje zdanie. Gdy natomiast w rozmowach nie będziesz poruszać tematu wieku, także otoczenie nie będzie cię oceniać pod tym kątem. Przypomnij sobie, ile razy sądziłaś, że ktoś jest dużo młodszy lub starszy, niż był w rzeczywistości. To, jak się prezentujemy, zależy od naszego nastawienia. Nikomu nie przyjdzie do głowy uznać za niezdatnego do działania kogoś, kto tryska pomysłami i energią.

Pamiętaj, że do CV nie trzeba wpisywać daty urodzenia. O czym to świadczy? Pracodawcy nie uznają już wieku za priorytet. Znacznie większą wagę przywiązują do doświadczenia i umiejętności, ale również do takich cech jak sumienność, otwartość, odporność na stres. Cenią też dyspozycyjność oraz lojalność, co jest mocną stroną pracowników 40+.

Warto wiedzieć, że rynek pracy się zmienił. Emigracja oraz wzrost gospodarczy sprawiły, że brakuje wielu rąk do pracy, a firmy chętnie oferują szkolenia oraz pomoc w przekwalifikowaniu się. Nie skreślają też starszych roczników. Obecna sytuacja ekonomiczna działa na twoją korzyść!

Uświadom sobie, ile już potrafisz. Nie szkodzi, że do tej pory byłaś urzędniczką i nie miałaś do czynienia z handlem. Każdy pracując zawodowo, zdobywa doświadczenie, które przydaje się w wielu dziedzinach. Obsługa komputera, łatwość nawiązywania kontaktów, znajomość przepisów, sieć znajomości, talent organizacyjny są potrzebne na różnych stanowiskach. Zdobyte umiejętności często uważamy za naturalne, zapominając, że nie wszyscy mogą się nimi pochwalić. Spisz na kartce, czego się nauczyłaś, i pomyśl, jak to spożytkować.

Skoncentruj się na swych predyspozycjach. Rozważając zmianę branży, pomyśl, co byłoby tutaj twoim największym atutem? Jaką masz przewagę nad innymi kandydatami? Uwzględnij też swoją determinację. Jeśli masz nadal wątpliwości, warto zapisać się na jakiś kurs, samej się dokształcić lub poprosić o wskazówki osoby, które pracują w interesującej cię branży. Tak z całą pewnością zwiększysz swoje szanse.

Pamiętaj, że do CV nie trzeba wpisywać daty urodzenia
Pamiętaj, że do CV nie trzeba wpisywać daty urodzenia123RF/PICSEL

Postępuj tak, jak byś miała 20 lat. Pomyśl, jakie kroki przy zmianie zawodu podjęłabyś kilkanaście lat temu. Pewnie, że trochę się zmieniłaś, ale przypomnienie dawnej energii, kreatywności doda ci sił, by zacząć działać!

Nasz ekspert: Sławomira Rozbicka, www.wsparciepsychologiczne. pl

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas