Reklama

Reklama

Zaceping - śmiertelnie niebezpieczna moda w Rosji

Chłopak i dziewczyna, którzy przejechali z Moskwy do Tweru na dachu pociągu "Sapsan", osiągającego do 240 km na godzinę, umieścili nagranie swojego wyczynu w internecie. Wideo bije rekordy popularności. To popularna trasa. Także wśród zaceprów.

Zaceping, nazywany też surfingiem transportowym, robi w Rosji furorę, chociaż jest zabawą grożącą kalectwem i śmiercią.

Reklama

Aby praktykować zaceping, należy wybrać dowolny środek transportu, np. pociąg lub metro, "przyczepić się" do niego z zewnątrz, oczywiście w miejscu do tego nie przeznaczonym, i... ze wszystkich sił starać się nie odpaść. Zabawa daje zastrzyk adrenaliny i możliwość zaoszczędzenia kilku rubli. Po stronie minusów znajdują się: utrata kończyn, trwałe kalectwo, utrata życia.

Profesjonaliści i amatorzy

Jak w każdej dziedzinie życia, tak i tu, podejście do zadania może być różne. Bardziej ambitni przywiązują się do elementów konstrukcji pojazdów za pomocą profesjonalnego sprzętu alpinistycznego lub konstruują własne pojazdy, które cichaczem doczepiają do pociągów. Inni po prostu włażą do pustych wagonów towarowych (ta metoda jest często wykorzystywana nie tyle dla ekstremalnych doznań, co do obniżenia kosztów podróży po rozległych terytoriach Federacji Rosyjskiej). Są i tacy, którzy preferują jazdę na dachach, czyli tzw. roofriding.

Jazda na kiełbasie i na psie

Największą popularnością wśród zaceperów cieszą się pociągi i pociągi podmiejskie, tzw. elektryczki (przez zaceperów nazywane sabakami). Przede wszystkim ze względu na swoją konstrukcję - wagony mają mnóstwo wystających elementów, do których można się przywiązać, a także szerokie dachy. Najwięcej ryzykantów wybiera miejsce z tyłu, za ostatnim wagonem.

Szczególnie niebezpieczny jest metrozaceping, czyli uwieszanie się na wagonikach metra. Jazda w całkowitej ciemności i w zamkniętej przestrzeni wymaga szczególnej uwagi, ale mimo wysiłków policji i pracowników metra, zdarza się dosyć często.


Oczywiście, trolejbusy i tramwaje (w tym przypadku określa się to jako "jazdę na kiełbasie") również się nadają, ale emocje są tu o wiele mniejsze i rosyjska młodzież poszukująca ekstremalnych wrażeń niechętnie z nich korzysta.

Czego się boją zaceperzy?

Deputowany Dumy Aleksander Starowojtow szacuje, że ta rozrywka jest najbardziej popularna wśród osób, które nie przekroczyły 18-tego roku życia. Z zaceperami chce walczyć za pomocą kar finansowych (w lecie ubiegłego roku z jego inicjatywy podniesiono mandaty za zaceping ze 100 do 5 tys. rubli).

Przeciwnicy takiego rozwiązania zwracają uwagę, że fanów zacepingu nie odstrasza ryzyko o wiele znaczniejsze niż utrata 5 tys. rubli i wątpliwe, aby mandaty  mogły tu cokolwiek pomóc. Zresztą w ręce policji najczęściej wpadają amatorzy mocnych wrażeń mający... 12-15 lat. Ci, ze względu na młody wiek, nie podlegają odpowiedzialności karnej.

 Jak sam Borys Jelcyn...

Natomiast sami zaceperzy (ci, którzy nie zginęli) są coraz lepiej zorganizowani i łączą się w grupy, wykorzystując media społecznościowe.

Powołują się na historię: jeszcze 50 lat temu jazda na dachach pociągów towarowych i zeskakiwanie w biegu we wcześniej przygotowane sterty siana -  była czymś normalnym, ponoć w czasach studenckich przemieszczał się w ten sposób Borys Jelcyn. Oczywiście, powody były inne, ekonomiczne.

Podobnie, z braku pieniędzy i niewystarczającego taboru, jazda na dachach pociągów zdarza się w niektórych krajach trzeciego świata.

 W Moskwie moda na zaceping nabrała rozmachu w 2010 roku - wkrótce trafiła również do innych miast Rosji i na Ukrainę. Ofiary śmiertelne, między innymi w wyniku urazów głowy i porażenia prądem, nie zniechęcają kolejnych młodych ludzi, którzy swoje wyczyny chętnie nagrywają i umieszczają w internecie.

Specjaliści zaznaczają, że napięcie na przewodach pociągów podmiejskich tzw. elektryczek wynosi 27 tys. woltów. Oznacza to, że nie trzeba dotknąć przewodów, aby zostać porażonym prądem. Wystarczy znajdować się w odległości 1 m od nich, a przy wysokiej wilgotności powietrza - 2m.

W samym tylko okręgu Moskiewskim w 2012 roku zginęło 6 i poważnie ucierpiało 8 niepełnoletnich zaceperów.

Izabela Grelowska

Dowiedz się więcej na temat: zaceping | Rosja | Izabela Grelowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje