Reklama

Reklama

Zakochaj się w świętach od nowa

Dziecięcą radość czekania na pierwszą gwiazdkę zastąpił stres? Możesz to zmienić, wszystko zależy od ciebie.

My, dorośli, często narzekamy: "Dawniej to były święta! Cały rok się na nie czekało!", "Teraz nie czuję już świątecznej atmosfery, to nie to samo...", "W każde święta jestem zmęczona, nie mam na nic siły". Gdzie podział się nasz entuzjazm? Eksperci twierdzą, że rozpłynął się w obowiązkach, jakie na siebie nakładamy podczas przygotowań.

Skupiamy się na kupowaniu, sprzątaniu, myciu okien, gotowaniu. Wszędzie są tłumy, wszyscy się spieszą, a perspektywa spędzenia Wigilii przy stole z teściami i dalszą rodziną też nie napawa nas radością. I gubimy gdzieś to, co najważniejsze: miłość, bliskość, duchowość. Święta stają się przykrym obowiązkiem, a nie czasem pełnym radości. Jak to wszystko naprawić, podpowiada psycholog i psychoterapeutka Magdalena Piasecka.

Reklama

Odszukaj te najwspanialsze dla ciebie smaki

Zamknij oczy i pomyśl, z jakimi zapachami i smakami kojarzy ci się Boże Narodzenie. Do dziś pamiętasz przepyszny makowy tort mamy, ruskie pierogi babci, kutię cioci? Nie musisz stawać na głowie, by przygotować 12 wigilijnych potraw. Spróbuj odtworzyć te, które przywołują wspomnienia z dzieciństwa i magiczną atmosferę tamtych chwil...

Wróć do zapomnianych zwyczajów

Z rodzicami chodziłaś na Pasterkę, wkładałaś siano pod obrus, robiłaś szopkę Bożonarodzeniową? Dziś wiele tradycji odeszło w niepamięć. Kolacja wigilijna często staje się jedynie nieco bardziej uroczystym spotkaniem rodzinnym. Postaraj się wskrzesić świąteczne rytuały, na które z radością czekałaś lub... zapoczątkuj te, o których zawsze marzyłaś.

Skup się na przeżyciach, a nie rzeczach

Świąteczne wydatki to najczęściej źródło stresów. Dla ciebie też? Może uspokoją cię badania, które jasno dowodzą, że prawdziwą radość daje nam to, czego doświadczamy, a nie rzeczy. Czas poświęcony bliskim, własnoręcznie zrobiony podarunek od serca zawsze są dla nas ważniejsze niż suto zastawiony stół i drogie, kupione w pośpiechu prezenty.

Bądź jak dziecko i... dobrze się baw

W Wigilię zaplanuj świętowanie już od rana. Wyjdź z kuchni, idź z dziećmi lub wnukami na spacer... Ulepcie np. bałwana. Ciesz się tym dniem! Jako dorośli zbyt wiele od siebie wymagamy, dorzucamy sobie obowiązków. W tym roku warto pomyśleć, które wykreślić z listy, a może przygotować świąteczne dania wcześniej, albo po prostu je zamówić.

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje