Reklama

Reklama

Zapachy pozwalają zmniejszyć stres

Perfumy mamy, zapach świeżo skoszonej trawy - to zapachy, które zdaniem specjalistów doskonale wpływają na nasze samopoczucie. Specjaliści i znawcy perfum podkreślają, że zapach może nawet łagodzić stres.

Przyjemne, dobrze znane zapachy, które przywodzą nam na myśl miłe wspomnienia potrafią łagodzić objawy stresu, przekonuje specjalista ds. perfum i zapachów Roja Dove.

"Zapach pobudza synapsy w mózgu, które powodują uwalnianie hormonów, które regulują wszystkie funkcje ciała. Zapach rozwija pozytywne skojarzenia, uwalniając nas od lęku i pomaga nam zachować spokój" - tłumaczy Roja Dove.

Szczególnie pomocne okazują się zapachy, które pamiętamy z dzieciństwa. Za przykład Roja podaje zapach perfum mamy, świeżo ściętej trawy lub potraw, które przywołują miłe wspomnienia.

Reklama

Utarło się, że to lawenda jest aromatem, który koi nerwy. Jednak jak wyjaśnia Małgorzata Chełkowska, obok uznanej lawendy coraz większą popularnością cieszy się również wanilia, która ma działanie uspokajające i daje poczucie bezpieczeństwa.

"Dlatego w pomieszczeniach, gdzie znajdują się dzieci zalecane jest wykorzystanie aromatu wanilii. Nieprzypadkowo producenci zapachów do pomieszczeń czy samochodów tak eksponują aromat wanilii, który nie tylko uspokaja, ale daje również poczucie bezpieczeństwa" - tłumaczy specjalistka.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: stres | zapachy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy