Reklama

Reklama

Zdrada: Wybaczyć czy nie?

Nie - jeśli robisz to wyłącznie dla dzieci

Reklama

Czujesz, że nie potrafisz zapomnieć tego, co zrobił, a mimo to myślisz o wybaczeniu ze względu na dzieci? Nie chcesz, by rodzina się rozpadła, by pochodziły z rozbitego domu. Liczysz na to, że wszystko się jakoś poukłada. Czy wiesz, że w ten sposób robisz sobie podwójną krzywdę?

Po pierwsze, ignorujesz własne uczucia (zamiast słuchać emocji, ty im zaprzeczasz), a po drugie, zmuszasz się do czegoś, czego tak naprawdę nie chcesz.

• Będziesz podświadomie mieć im to za złe. Bez względu na to, jak wam się poukłada, ty już zawsze będziesz czuła, że poświęciłaś siebie. I naturalne jest, że gdzieś głęboko pojawi się bunt. Będziesz całkiem podświadomie winić dzieci za nieudane życie, a z czasem żądać od nich zadośćuczynienia (np. tego, że powinny się tobą opiekować). Będziesz też czuła złość - choć możesz sobie nie uświadamiać, skąd się ona bierze.

• Wyczują, że coś jest nie w porządku. Dzieci, nawet małe, doskonale wyczuwają, kiedy między rodzicami dzieje się coś złego. Są barometrami uczuć. Nawet jeśli będziecie się starali zachowywać pozory normalności, one natychmiast to wyczują. Będą bardziej nerwowe, płaczliwe, mogą pogorszyć się ich oceny. Życie w napięciu nie służy nikomu.

Dlatego, jeśli chcesz zrobić coś dla nich, bądź ze sobą szczera i jeśli tak czujesz - odejdź. Wytłumacz pociechom, że to wy się rozstajecie. A tata i tak pozostanie ich tatą.

Tak - jeśli będziesz umiała mu jeszcze zaufać

Zdrada to przede wszystkim zawiedzione zaufanie. Ktoś, komu wierzyłaś, kogo kochałaś, okłamał cię. A zaufanie jest podstawą wszelkich relacji, nie tylko tych damsko-męskich. Jeśli ma wam się udać, musisz znów spróbować mu zaufać. To na pewno nie stanie się od razu.

Daj sobie czas. Nie możesz trząść się za każdym razem, gdy on wyjeżdża na parę dni w delegację czy je obiad z dawno niewidzianą koleżanką, bo zwariujesz.

• Postaraj się nie sprawdzać, nie szpiegować. Masz prawo wymagać teraz od niego więcej. Zawiódł zaufanie i musi zrobić wszystko, byś znów była spokojna. Obserwuj, jak się zachowuje. Czy daje ci powody do niepokoju?

Jeśli coś ci się nie podoba, nie szpieguj go, nie sprawdzaj, tylko powiedz o tym. Przeszukując jego rzeczy, będziesz czuła się źle, a przecież to nie ty zawiniłaś. Masz prawo być podejrzliwa i nie czuj się winna. Jeśli będzie mu zależało, zrobi wszystko, byś mu zaufała.

• Myśl o tym, że jesteś najważniejsza. Postaraj się maksymalnie zdystansować od tego, co się stało. Nigdy nie porównuj się z kochanką męża i nie myśl, że była w czymś lepsza od ciebie. To nie była twoja wina, a mąż nie zdradził cię dlatego, że czegoś ci brak.

Ty jesteś i byłaś dla niego najważniejsza. Jeśli potrzebujesz to od niego słyszeć częściej niż kiedyś, powiedz mu to. Powiedz, że chcesz poczuć się adorowana, pożądana i kochana. A on musi znów o ciebie zawalczyć.

Nie - jeśli zanim cię zdradził, psuło się między wami

Choć nigdy nie przyznasz się do tego głośno, czułaś, że do tej zdrady dojdzie prędzej czy później? Już od dłuższego czasu wasze relacje nie były takie, jak tego chciałaś. Albo kłótnie, albo cisza. Mimo że jest mu przykro i żałuje tego, co zrobił, zastanów się, czy na pewno chcesz ratować coś, co umarło długo przed zdradą.

• W waszym związku będzie jeszcze gorzej. On ma poczucie, że zdradził cię dlatego, że było między wami źle. I tym usprawiedliwia to, co się stało. Ty do listy jego grzechów dodajesz nielojalność.

Czy to nie jest trochę tak, że myślałaś o rozstaniu wcześniej, ale teraz, gdy widzisz, że jest atrakcyjny dla innych kobiet, pojawiło się dziwne uczucie rywalizacji? To kiepski powód, by być razem.

• Walcz o swoje szczęście i przyszłość. Może zabrzmi to brutalnie, ale mąż wyświadczył ci przysługę. Zrobił coś, co ułatwi ci odejście. Czy naprawdę chcesz marnować czas w związku, który nie daje ci szczęścia? Zrób bilans zysków i strat, i idź swoją drogą. Zadbaj o siebie!

Dowiedz się więcej na temat: zaufanie | zdrady | zdrada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje