Zmęczenie w pracy i pracą

​Ośmiogodzinny dzień pracy to niestety coraz częściej rzadkość. Poza czasem spędzonym w miejscu pracy, często poświęcamy jeszcze wiele godzin w domu by wyrobić się z zadaniami bieżącego dnia i przygotować na następny.

W ciągu dnia zawsze musisz znaleźć czas na odpoczynek
W ciągu dnia zawsze musisz znaleźć czas na odpoczynek123RF/PICSEL

Taka sytuacja prowadzi do zminimalizowania czasu na odpoczynek (nie mówiąc już o pozazawodowych relacjach międzyludzkich), a to z kolei prowadzi do zmęczenia.

Nieważne zdrowie

Zmęczenie pracowników to normalny widok nie tylko w dużych korporacjach, ale również w małych firmach i przedsiębiorstwach. Zatarcie granic między pracą, a resztą życia prowadzi do zaniedbania swojego zdrowia i poświęcenia czasu na odpoczynek pracy. Nasze ciało nie ma więc okazji do tego by się zregenerować a wówczas spada nasza zawodowa wydajność. To z kolei zmusza to większego poświęcenia i zaczynamy krążyć w błędnym kole. Czy da się z niego wyjść i jak to zrobić? Oczywiście. Wystarczy poświęcić sobie trochę uwagi.

Czym jest zmęczenie?

Przede wszystkim to sygnał ostrzegawczy płynący z naszego organizmu. Ma jedno przesłanie: "Odpocznij!". Jest to wrażenie złego samopoczucia, obniżenie zdolności do działania, poczucie braku sił witalnych i trudności w koncentracji. Ciężko nam wykonywać wówczas pracę zarówno fizyczną jak i intelektualną. Pojawia się po długotrwałym lub znacznym wysiłku. Istotnie wpływa na jakość i efektywność wykonywanej dalej pracy. Można wyróżnić cztery rodzaje zmęczenia: ostre (po intensywnym wysiłku, tzw. "opad z sił"), umiarkowane (kiedy jesteśmy w stanie dalej działać, ale sprawia nam to trudność i jest mniej efektywne), przewlekłe (nawarstwione zmęczenie ostre lub umiarkowane) i znużenie (spowodowane wykonywaniem przez dłuższy czas monotonnej jednostajnej prac, np. na taśmie).

Przyczyny i objawy

Główną przyczyną jest wysiłek. Nie ma znaczenia, czy jest to wysiłek fizyczny, po całym dniu na budowie, czy psychiczny - po całym dniu w biurze. Istotą jest to, że nasze siły zostają wyczerpane i należy odpocząć by znów je zregenerować. Przejawia się wyczerpaniem fizycznym, trudnościami w wykonywaniu wszelkich czynności i psychicznym. Pojawiają się kłopoty z pamięcią i koncentracją. W sytuacji zmęczenia przewlekłego może dojść do spadku odporności, a to spowoduje większą podatność na wszelkie choroby. W skrajnych wypadkach zmęczenie może objawiać się tzw. "zasypianiem na stojąco" - zmęczona osoba jest w stanie zasnąć dosłownie wszędzie, w każdej pozycji i w każdych warunkach (nawet w hałasie).

Jak sobie radzić?

Najprostszą odpowiedzią zdaje się tu być po prostu odpocząć. Gdyby było to tak oczywiste, nie byłoby problemu z przemęczonymi pracownikami. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że praca to nie wszystko. Najważniejsze jest zdrowie i opóźnienie jakiegoś projektu, czy późniejsze oddanie dokumentów to nie jest koniec świata. Ponadto zmęczony pracownik jest mniej efektywny, dlatego nawet przerwa w pracy posłuży firmie bardziej niż opadający z sił pracownik działający bez tej przerwy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas