Reklama

Reklama

Zrewolucjonizował komunikację internetową

Dokładnie 26 lat temu, 19 września 1982 roku o godzinie 11.44 Scott Fahlman zrobił coś, co zaważyło na sposobie porozumiewania się internautów. Wystukując na klawiaturze dwukropek, myślnik i nawias powołał do życia emotikona :-).

Narodziny bliźniaków

Na początku był uśmiech i to on zrobił największą furorę, ale na świat przyszedł wraz z bratem bliźniakiem, młodszym od niego o dwie linijki tekstu, smutnym :-(.

Wymyślone przez Scotta Fahlmana, profesora z Carnegie Mellon University, buźki miały nosy. Sam autor nie przepada za uproszczoną, beznosą wersją: "Uważam, że wyglądają jak żaby" - powiedział w wywiadzie dla Network World. Ale emotikony, jak każdy wielki wynalazek, zaczęły żyć swoim życiem. Dzisiaj znaczków wyrażających rozmaite emocje jest wiele - od zupełnie uproszczonych, po graficzne wersje stosowane w internetowych komunikatorach.

Reklama

Rozmowa z uśmiechem

Emotikony nie były pierwszą propozycją zaznaczania żartu w tekście przesyłanym przez internet. Proponowane wcześniej gwiazdki nie przyjęły się. Natomiast "buźki" okazały się tak dobrym pomysłem, że zagorzali internauci ubolewają nad tym, że nie mogą ich używać w normalnych rozmowach! Są nawet tacy, którzy usiłują wyrysować palcami w powietrzu internetowy uśmiech. Zresztą sieć okazała się dla emotikonów za ciasna. Po podbiciu serc internautów sympatyczne znaczki zaczęły opanowywać inne pola: sms-y, kartki pocztowe, tradycyjne listy. Pojawiają się też w reklamach oraz jako nadruki: między innymi na ubraniach.

Mały dar dla świata

Mimo tego, że :-) stał się prawdziwą gwiazdą, Scott Fahlman nie zarobił na nim ani grosza. "Nigdy nie zarobiłem na tym żadnych pieniędzy i nigdy też nie próbowałem. To mój mały dar dla świata." - powiedział w wywiadzie dla Network World. Twórca emotikona prowadzi badania nad sieciami neuronowymi i semantycznymi. Jeżeli to właśnie jemu uda się stworzyć sztuczna inteligencję, to prawdopodobnie będzie ona miała również poczucie humoru.

A oto oryginalna treść historycznej wiadomości, w której po raz pierwszy został użyty emotikon:

19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman

From: Scott E Fahlman <Fahlman at Cmu-20c>

I propose that the following character sequence for joke markers:

:-)

Read it sideways. Actually, it is probably more economical to mark things that are NOT jokes, given current trends. For this, use

:-(

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uśmiech

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje