Życie może być bajką…

Angelina Jolie z raną na czole, Emma Watson z podbitym okiem, Madonna z rozcięciem na podbródku – takie zdjęcia gwiazd mają zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet. Autorem projektu jest włoski fotograf Alexsandro Palombo.

Według statystyk nawet 25% kobiet doświadcza lub doświadczyło przemocy
Według statystyk nawet 25% kobiet doświadcza lub doświadczyło przemocy123RF/PICSEL

W ubiegłym roku głośno było o projekcie "Happy never after" , którego autor, anonimowy artysta, występujący pod pseudonimem Saint Hoax, przekształcał wizerunki m.in. Arielki, Śnieżki, Śpiącej królewny, tak by wyglądały jak ofiary przemocy. Pod każdym z rysunków umieszczał pytanie: "A kiedy on przestał cię traktować jak księżniczkę"?

Idea projektu Alexsandro Palombo jest podobna, tyle, że zamiast rysunkowych księżniczek, wykorzystano w nim zdjęcia realnych i powszechnie znanych postaci takich jak: Madonna, Angelina Jolie, Kim Kardashian czy Emma Watson.

Każde ze zdjęć opatrzone jest podpisem "Życie może być bajką. Jeśli tylko przerwiesz milczenie. Żadna z nas nie rodzi się odporna na przemoc". Takie zestawienie ma na celu uświadomienie, że każdy, bez względu na swój status społeczny , może stać się ofiarą przemocy.

"Największym wspólnikiem przemocy jest cisza, cisza, która co roku zabija, albo powoduje trwałe kalectwo większej liczby kobiet niż choroby czy wypadki. Przemoc domowa jest jak rak toczący społeczeństwo, który nie zna granic, nie wie co to status społeczny i może spotkać każdego, niezależnie od tego czy jesteś gwiazda czy zwykłą osobą. Antidotum na niego jest kultura i edukacja w duchu szacunku i równości" - napisał fotograf na swoim profilu na Facebooku.

Jedna z prac Alexsandra Palombo
Jedna z prac Alexsandra PalomboAlexsandro Palombo/Facebook/PrintscreenINTERIA.PL

Palombo przytacza tez statystyki, według których 85% ofiar przemocy domowej to kobiety, 25% kobiet na świecie doświadczyło przemocy domowej, a grupą szczególnie narażoną na tego rodzaju agresję są kobiety w wieku 20-24 lat.

Prace szybko zaczęły być szeroko komentowane i wzbudziły sporo kontrowersji. W komentarzach internauci zarzucają artyście, że do swego projektu wykorzystał osoby, które nigdy nie doświadczyły przemocy, że trywializuje problem oraz, że skupia się wyłącznie na kobietach, całkowicie pomijając fakt, że również mężczyźni coraz częściej padają ofiarą agresji ze strony najbliższych.

To nie pierwszy raz gdy Palombo tworzy zaangażowane społecznie prace. Wcześniej m.in. wykorzystywał  wizerunki postaci z bajek i kreskówek, żeby zwrócić uwagę na sytuację kobiet, które przeszły zabieg mastektomii. 

Jedna z prac Alexsandro Palombo
Jedna z prac Alexsandro PalomboAlexsandro Palombo/Facebook/PrintscreenINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas