Czy wiesz co nosisz w kosmetyczce?

Używamy go na co dzień, nierzadko jest stałym bywalcem naszej torebki, ale co my tak naprawdę o nim wiemy? Dziś kilka słów o podstawie i fundamencie make-upu, czyli o podkładzie.

podkład
podkład123RF/PICSEL
Wybór podkładu zależy od rodzaju cery
Wybór podkładu zależy od rodzaju cery123RF/PICSEL

Co o nim wiemy?

Podkład jest warstwą makijażu nakładaną na skórę zaraz po oczyszczeniu, nakremowaniu i ewentualnym naniesieniu korektora. Tworzy on na skórze warstwę chroniącą przed chłodem, upałem, promieniami UV, wiatrem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. W zależności od rodzaju i receptury, podkład może dostarczać skórze mniej lub więcej składników tłuszczowych, a oparty na sylikonach, jest określany mianem 
"oil-free" i poleca się go głównie do cer trądzikowych, tłustych i mieszanych.  Niezależnie od rodzaju ma on również za zadanie nawilżyć skórę, a gdy zawiera składniki przeciwbakteryjne może dodatkowo zdezynfekować, wysuszyć i ukryć zamiany skórne czyli wypryski.

Od czego zależy "krycie"?  

Siła krycia podkładu zależy od zawartości białych i kolorowych pigmentów. Białymi pigmentami są: talk, glinka kaolinowa, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, związki miki i tytanu, stearyniany wapnia, magnezu i cynku. Struktura tych związków decyduje o konsystencji podkładu oraz łatwości nakładania go na skórę. Wpływa również na sposób odbijania światła i możliwości korekty nierówności cery.

Jako barwniki i pigmenty kolorowe zmieniające odcień skóry na czerwonawy, pomarańczowy bądź brązowy stosuje się różne tlenki żelaza. W zależności od receptury podkład może  zawierać 5-10% kolorowych barwników, więc aby długo się "trzymał" pigmenty muszą być dobrze zwilżone przez składniki kosmetyku.

Podkłady produkowane są w różnych postaciach:

- emulsje płynne,

- emulsje kremowe,

- sztyfty na bazie emulsji,

- sztyfty na bazie olejowo - woskowej,

- lane pasty bazujące na oleju i wosku.

Podkłady można zatem podzielić na te które zawierają oraz nie zawierają wody. Gdy występują w formie lanej pasty określane są jako podkład lub puder "w kompakcie", natomiast podkłady bazujące na emulsjach, zawierają wodną fazę w której udział wody zmniejsza się w miarę parowania po naniesieniu na skórę. Płynne i kremowe wersje podkładów to prawie zawsze zawierające wodę emulsje.

Podkład we fluidzie

Charakterystyczne dodatki do nazw, jak "fluid" czy "liquid" wskazują na płynną konsystencję emulsji, ale nie mają znaczenia dla ich zdolności pielęgnacyjnych czy właściwości matujących. Im bardziej płynna konsystencja, tym większa asocjacja wilgoci i wody, dlatego podkłady o rzadszej konsystencji uważane są za lżejsze i delikatniej kryjące.

Podkłady w kremie

W  podstawowej budowie płynnych i kremowych podkładów nie ma znaczących różnic, poza konsystencją. Krem wcale nie musi być bardziej lepki ani cięższy od fluidu. Nowoczesne produkty tego typu nie różnią się komfortem nakładania i rozprowadzania od płynnych podkładów.

Podkłady w kompakcie

Najczęściej są to lane kompozycje woskowo - olejowe, które możemy kupić w płaskich, składanych pudełkach. Znajduje się w nich wyższa zawartość pudrowych substancji podstawowych. Mają dobre właściwości kryjące, szczególnie do skóry normalnej 
i suchej, ale ze względu na ich "lepkość" wymagają nieco większego doświadczenia w ich rozprowadzaniu.

Podkłady funkcjonalne

Formulacje bezolejowe - podkłady bezolejowe, czyli "Oil-free-Foundations", to zazwyczaj emulsje silikonowe, które, tak jak wszystkie kremy, składają się z fazy olejowej i wodnej. Często stosowane są lekko płynne oraz bazujące na silikonie emulgatory. Faza olejowa jest jednak obecna, ale bez lipidowych komponentów. Jeśli zostaną zastosowane większe ilości płynnych silikonów, to redukowana jest zawartość części olejowej, która pozostaje na skórze po wyschnięciu i w ten sposób otrzymywana jest formulacja stosunkowo uboga w tłuszcz. Podkłady tego typu przeznaczone są dla skóry tłustej, ponieważ nadają skórze mniejszy połysk i mają zdolności matujące. Jednak  beztłuszczowy podkład nie musi być automatycznie matujący lub przeznaczony tylko do skóry tłustej. Efekty matujące można również uzyskać stosując bazę oraz dozując komponenty olejowe.

Kto może korzystać z podkładów szczególnie trwałych?

Podkłady oferowane jako szczególnie trwałe, zawierają na ogół większą ilość substancji płynnych. Ich  zaletą jest fakt, iż pozwalają się łatwo rozprowadzić, szybko wnikają i wysychają, a dodatkowo są odporne na zmywanie. Raczej nie 
są polecane dla cery suchej, ponieważ mogą powodować nieprzyjemne uczucie napięcia skóry.

Czym się różni podkład przeciwzmarszczkowy od zwykłego?

Rozwój pigmentów rozpraszających światło doprowadził do rozkwitu podkładów tzw. Anti-Wrinkle.  Zasada optycznej redukcji zmarszczek opiera się na dodaniu do podkładów odpowiednich funkcjonalnych pigmentów. Dzięki wzmocnionemu, rozległemu rozproszeniu światła na powierzchni skóry, małe zmarszczki wydają się mniej widoczne.

Niezależnie jednak od rodzaju podkładu, należy pamiętać o zachowaniu umiaru i codziennym demakijażu, ponieważ niezmyty na noc make up, może okazać się źródłem późniejszych  zmian skórnych, oraz zamiast pomagać,  działać na naszą niekorzyść.

Katarzyna Kołbon
Kosmetolog, linergistka - specjalistka w dziedzinie makijażu permanentnego.

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas