Reklama

Reklama

Jak opóźnić pojawienie się zmarszczek?

Filtry UV przez cały rok

O kremach z filtrem UV przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy wraz z pierwszymi promieniami letniego słońca, w drogeriach pojawiają się kosmetyki przeciwsłoneczne. Dermatolodzy przekonują jednak, że stosowanie kremów z SPF wyłącznie podczas opalania to duży błąd, ponieważ nawet w pochmurny dzień można się "poparzyć". 

Reklama

Przez cały rok jesteśmy poddawani działaniom promieniowania UVA, które przenika przez chmury (a także szyby) i stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni Ziemi. Wnikają one w głębokie warstwy naskórka i odpowiedzialne są za jej fotostarzenie, alergie skórne, przebarwienia i plamy, a także przyczyniają się do rozwoju nowotworów. 

Piękną opalenizną możemy cieszyć się dzięki promieniowaniu UVB, które stanowi jedynie 5% promieniowania UV i jest zatrzymywane przez chmury. Warto więc wiedzieć, że w codziennej, całorocznej pielęgnacji skóry twarzy powinno się uwzględnić kosmetyki chroniące przed szkodliwym promieniowaniem - najlepiej z filtrem 30 lub 50 SPF. Takich kremów można śmiało używać pod makijaż lub zaopatrzyć się w ochronny podkład czy krem BB, których na rynku jest obecnie coraz więcej.

Dieta opóźniająca pojawienie się zmarszczek

To co jemy, ma w dużej mierze wpływ na nasze samopoczucie, kondycję skóry, włosów i paznokci. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty pozytywnie wpływa na stan całego organizmu i pomoże zachować młody wygląd na długie lata.

Zadbaj o to, aby w twoim menu nie zabrakło warzyw, szczególnie tych bogatych w witaminę E i C - papryki, kapusty, natki pietruszki, pomidorów, brokułów, szparagów i szpinaku. W posiłkach powinny również znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, z rodziny kwasów omega-6 czy kwas alfa-linolowy, należący do kwasów omega-3. Znajdziesz je w olejach roślinnych, np. z pestek winogron, w rybach morskich, nasionach lnu czy orzechach włoskich.

Masz słabość do słodyczy? Pamiętaj, że nadmiar cukru może wywołać poważne szkody w organizmie. Jedną z nich jest fatalny wygląd skóry - pod wpływem cukru kolagen staje się sztywniejszy i bardziej narażony na uszkodzenia. W zachowaniu pięknej, młodo wyglądającej cery nie pomoże też żywność przetworzona oraz nadmiar mięsa. Jeśli więc chcesz jak najdłużej cieszyć się jędrną skórą, przemyśl swoje nawyki jedzeniowe.

Dieta uboga w witaminy i minerały oraz bogata w związki powodujące powstawanie rodników tlenowych może przyśpieszyć proces starzenia się skóry nawet o kilka lat.

Z codziennych nawyków należy się wyzbyć palenia papierosów. Potwierdzono, że u palaczy zmarszczki pojawiają się najszybciej, szczególnie w okolicy ust. Natomiast picie alkoholu, nawet w małych ilościach może spowodować szybką utratę jędrności skóry.

Stosowanie nawet najlepszych kremów nawilżających nie pomoże, jeśli nie zadbasz o prawidłowe nawodnienie skóry "od środka". Pamiętaj więc każdego dnia o piciu wody - dwa litry dziennie to minimum. W przeciwnym razie skóra prawdopodobnie będzie poszarzała, wiotka, a zmarszczki pojawią się szybciej.

***

#POMAGAMINTERIA

Inżynierowie wywodzący się z Politechniki Śląskiej prowadzą zrzutkę na bramy odkażające dla szpitali. Chcą postawić ich co najmniej dziesięć, uruchomili już działający prototyp. Możesz im pomóc i wesprzeć szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

Sprawdź szczegóły >>

 W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje