Porównanie metod depilacji

Lśniąca, gładka skóra bez śladu pojedynczego włoska to dziś nie tylko pragnienie każdej kobiety, ale też obowiązujący standard. Coraz częściej również mężczyźni korzystają z metod depilacji, co w ich przypadku można dodatkowo motywować względami higienicznymi. Nie da się ukryć, że depilacja stała się nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji, stąd tak wiele sposobów jej wykonywania.

depilacja
depilacja123RF/PICSEL
Dobierz metodę depilacji do swoich preferencji
Dobierz metodę depilacji do swoich preferencji123RF/PICSEL

Golenie jest najstarszą metodą usuwania niechcianego owłosienia. Przez to, że włos zostaje ścięty tuż przy skórze, bardzo szybko odrasta, jest twardy i szorstki. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się do dwóch dni, niestety wady mnożą się, gdy nasza skóra jest wrażliwa i podatna na zapalenia mieszków włosowych. Wówczas po depilacji może występować przykre swędzenie, a na skórze pojawiają się krostki zapalne.

Krem do depilacji to kolejny popularny sposób na pozbycie się owłosienia. Drogerie oferują szeroki wybór tego typu kosmetyków. Składniki aktywne kremów do depilacji rozpuszczają strukturę włosa, co pozwala na trwalsze efekty niż w przypadku tradycyjnego golenia. Nie zaleca się stosowania kremów u osób ze skórą wrażliwą, gdyż ich skład często zawiera szkodliwe substancje chemiczne.

Kolejne metody usuwania owłosienia opierają się na wyrwaniu włosa wraz z cebulką. Odrastające włosy są dzięki temu delikatniejsze, a pożądany efekt gładkości utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Niestety ból przy usuwaniu owłosienia w ten sposób jest często nie do zniesienia, zwłaszcza w miejscach, w których skóra jest szczególnie delikatna. Kolejnym problemem są wrastające włosy, tworzące nieestetyczne przebarwienia na skórze. Przy depilacji woskiem, pastą cukrową czy depilatorem, wymagana długość włosa to minimum pięć milimetrów.

Naprzeciw tradycyjnym metodom wychodzi kosmetyka estetyczna z zabiegami skutecznie usuwającymi owłosienie na wiele lat. Wykorzystuje się w niej działanie światła lub prądu na komórki, z których wyrastają mieszki włosowe. Laser diodowy i system IPL to najpopularniejsze dziś metody długotrwałej depilacji.

Laser diodowy najwyższą skuteczność  wykazuje w przypadku ciemnego owłosienia. Zabieg jest bolesny i wymaga znieczulenia za pomocą specjalnej maści. Po zabiegu skóra jest mocno podrażniona, wymaga szczególnej pielęgnacji, często występują poparzenia. Po serii pięciu zabiegów zostaje usuniętych 83-90% włosów na okres kilku lat. Cena jednego zabiegu jest zależna od wybranej partii ciała i na dużych obszarach, jak łydki czy uda, jest bardzo wysoka.

System IPL jest najnowszym osiągnięciem techniki, który został stworzony by zmniejszyć efekty uboczne, jakie często występowały przy depilacji laserem diodowym. Zabieg jest prawie  bezbolesny, impulsy światła są odczuwalne jak ukłucia igłą. Głowica zabiegowa jest dużo większa niż przy laserze diodowym, co sprawia, że czas trwania epilacji metodą IPL jest dużo krótszy. Koszt zabiegów jest o wiele niższy niż w wypadku depilacji laserem diodowym. System IPL jest delikatniejszy od lasera diodowego, dlatego dla osiągnięcia pożądanych efektów wymagane jest wykonanie około 10 zabiegów, co gwarantuje usunięcie 83-90% włosów, na okres kilku lat.

Anna Janczak 
Kosmetolog, Absolwentka Francuskiej Szkoły Makijażu, Profesjonalnego Wizażu, Stylizacji i Charakteryzacji

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas