Reklama

Czym najlepiej popijać leki? Te napoje szkodzą

Wzięcie tabletki wydaje się być prozaiczną czynnością, jednak nie bez znaczenia jest, czym mamy w zwyczaju popijać przyjmowane leki. Nie każdy napój można bowiem łączyć z tabletkami. Niektóre mogą zmienić ich działanie - osłabić je lub wzmocnić. Jakich napojów unikać, przyjmując tabletki? Jakie połączenia zmieniają działanie leku i czym najlepiej lekarstwa popijać? Odpowiadamy.

Wchłanianie leków

Substancje czynne leków, jakie przyjmujemy drogą doustną, wchłaniane są z przewodu pokarmowego. Na to, kiedy zaczynają działać, składa się wiele czynników: postać leku, ilość substancji czynnej leku, budowa chemiczna. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z czym łączymy przyjmowanie tabletek, bowiem ich szybkość działania i skuteczność jest uzależniona również od rozpuszczalności. Rozpuszczanie leku następuje w przewodzie pokarmowym wraz z napojem, z którym został przyjęty. Niektóre płyny mogą spowolnić proces rozpuszczania, a tym samym działania leku, inne z kolei mogą osłabić lub wzmocnić oddziaływanie substancji czynnej na organizm.

Reklama

Mleko - opóźnia działanie leku

Mleko zobojętnia kwas żołądkowy, co powoduje, że lek rozkłada się wolniej, a jego działanie może być opóźnione. Mlekiem nie należy popijać antybiotyków, które zawierają tetracyklinę, norfloksacynę oraz cyprofloksacynę, ale także preparatów stosowanych na osteoporozę. Oprócz tego naukowcy zalecają, by nie spożywać produktów mlecznych przez najbliższe kilka godzin od zażycia leków.

Soki owocowe - zmieniają działanie leku

Udowodniono, że przyjmowanie niektórych leków wraz z sokami owocowymi, może zmienić ich działanie. W szczególności na działanie leków wpływają soki cytrusowe: grejpfrutowy oraz pomarańczowy. Dzieje się tak, ponieważ cytrusy w dużej ilości zakłócają pracę transporterów zlokalizowanych w jelitach, co zmienia zawartość wchłoniętej substancji czynnej do krwioobiegu.

Herbata i kawa - niewskazane dla ciśnieniowców

W herbacie oraz kawie znajdująca się kofeina, która może spotęgować działanie leku lub odwrotnie - zneutralizować jego działanie. Nie należy popijać leków na nadciśnienie herbatą oraz kawą, ponieważ może to doprowadzić do nieuzyskania efektu terapeutycznego - ciśnienie nie zostanie obniżone po przyjęciu tabletki.

Jeśli zażywane są leki na zmniejszenie krzepliwości krwi (np. w migotaniu przedsionków przyjmowana warfaryna), nie należy popijać ich z zieloną herbatą, ponieważ sama w sobie również ma działanie rozrzedzające krew. Oprócz tego wpływa ona niekorzystnie na funkcjonowanie wątroby, jeśli przyjmowany jest paracetamol czy fenytoina.

Napoje gazowane - uszkadzają jelita

Napoje gazowane powodują, że tabletki rozpadają się już w jamie ustnej, co sprawia, że proces rozkładu leku i jego wchłonięcia do krwioobiegu może być wydłużony w czasie. Niektóre napoje gazowane zawierają również kwas węglowy, który w połączeniu z niektórymi lekami może doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego. Oprócz tego napoje gazowane zwiększają produkcję kwasu żołądkowego, co wpływa niekorzystnie na wchłanianie niektórych lekarstw.

Alkohol - niebezpieczne połączenie

Przyjmowanie leków z napojami alkoholowymi może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oprócz nudności czy wymiotów przyjęcie leku wraz z alkoholem może spowodować spowolnienie akcji serca, a nawet utratę przytomności. Alkohol może zmniejszyć skuteczność działania leku lub wręcz przeciwnie - spotęgować działanie przyjmowanej substancji czynnej. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Podstawowe różnice między lekami a suplementami

Których leków nie należy ze sobą łączyć?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lekarstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy