Reklama

Żurawina - naturalny antybiotyk

Około 60 procent kobiet przynajmniej raz w życiu dotknęło zapalenie pęcherza, a u około 10 procent aktywnych seksualnie pań raz w roku pojawiają się objawy infekcji dróg moczowych.

Winne są bakterie

Z tą piekącą dolegliwością najczęściej zmagają się kobiety. Dlaczego? Ponieważ mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, przez co bakterie szybciej i łatwiej docierają do pęcherza. Na kłopoty z moczowodem ma także wpływ niewłaściwe ubieranie się w chłodne dni, przemoczenia i przemarznięcia stóp, częste kontakty seksualne, brak higieny miejsc intymnych - lub przeciwnie - przesadna dbałość o nią.

Infekcjom sprzyja też nieregularne korzystanie z toalety. Dodatkowo narażone na "piekący problem" są kobiety w ciąży oraz w czasie menopauzy. Głównym i najczęstszym winowajcą kłopotów z pęcherzem są pałeczki E. coli (75-90 procent). Możemy się ich nabawić w takich miejscach jak: baseny, kąpieliska, toalety i prysznice.

Reklama

Bakterie mają specjalne haczyki, przywierające do błon śluzowych pęcherza. To one są sprawcami stanów zapalnych. Charakterystyczne objawy infekcji to m.in.: bolesne oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu, pieczenie miejsc intymnych.

Podstawowym badaniem, które trzeba wykonać jest badanie moczu. Jeśli dolegliwości nie ustępują, lekarz powinien zlecić posiew moczu oraz badanie USG. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z długimi zastojami moczu i podejrzeniem kamieni nerkowych.

Najważniejsze zalecenia

W leczeniu stosuje się antybiotyki i leki przeciwbakteryjne. Lekarze zalecają też wypijanie codziennie 2 litry płynów m.in. wodę mineralną i świeżo wyciskane soki z pomarańczy i grejpfrutów.

Owoce cytrusowe mają sporo witaminy C, która przyspiesza leczenie. Kurację wspomagają też coraz popularniejsze cukierki lukrecjowe.

Jednak najskuteczniejszym naturalnym antybiotykiem na infekcje pęcherza jest żurawina. Owoc ten zawiera substancje zwane proantocyanidami. Uniemożliwiają one przyleganie bakterii do ścian nabłonka dróg moczowych, dzięki czemu hamują ich rozwój i namnażanie się. Żurawina to także bogate źródło witaminy C.

Jeśli cierpimy na nawracające zapalenia pęcherza, potrzebujemy przynajmniej trzytygodniowej kuracji żurawiną. Codziennie pijmy sok i herbatki z tego owocu lub jedzmy kisiel, kompoty, konfitury. W aptekach dostępne są wyciągi z żurawiny w tabletkach. Jedna kapsułka odpowiada jednej szklance owoców.

Uwaga! Owoce żurawiny zawierają duże ilości szczawianów, dlatego nadmiaru żurawiny unikajmy,

zwłaszcza, gdy chorujemy na kamicę nerkową.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: żurawina | choroby | zdrowie | zapalenie pęcherza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy