Reklama

Reklama

Alergie. Skuteczne metody leczenia

Alergia kontaktowa

Kupiłaś bransoletkę, ale nie możesz jej nosić, bo założona na rękę powoduje swędzącą wysypkę. To może oznaczać, że jesteś uczulona na metal, z którego ozdoba jest wykonana.

Reklama

W miejscu kontaktu z alergenem pojawia się silne swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Z czasem naskórek staje się zgrubiały i łuszczy się. Pod powierzchnią skóry tworzy się tzw. wysięk, czyli pęcherzyki wypełnione płynem. To alergiczny wyprysk kontaktowy. Czasem towarzyszy mu np. katar, kaszel, zapalenie spojówek.

Jak leczyć - Trzeba unikać kontaktu z alergenem, czyli np. wybierać biżuterię z napisem Nikiel free. Kiedy zmiany są rozległe lekarz przepisze maści i kremy sterydowe. Nie można ich stosować zbyt długo, zawsze trzeba to robić ściśle wg wskazań lekarza.

Zmiany na skórze łagodzą preparaty natłuszczające i nawilżające. Kiedy nie potrafimy sami ustalić alergenu, lekarz zleci wykonanie testów skórnych płatkowych.

Gdy uczulają cię kosmetyki, kupuj hipoalergiczne. Pierz bieliznę w proszkach do prania przeznaczonych dla alergików.

Alergia na jad owadów

Jeśli po ukąszeniu osy lub użądleniu pszczoły pojawił się obrzęk (np. spuchła cała ręka), swędzący bąbel lub wymioty, zgłoś to lekarzowi. To nadwrażliwość na jad owadów. Kolejny kontakt z alergenem może być nawet niebezpieczny dla życia!

Najgroźniejszy jest tzw. wstrząs anafilaktyczny - gwałtowna reakcja systemu odpornościowego na obce białko obecne w jadzie. W najcięższej postaci dochodzi do spadku ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca, utraty przytomności, zapaści, a nawet śmierci. Wstrząs anafilaktyczny nie zdarza się po pierwszym kontakcie z alergenem, ale po kolejnych.

Jak leczyć - Gdy po użądleniu zdarzyła ci się jakaś niepokojąca reakcja, wykonaj testy z krwi wykrywające specyficzne dla jadu przeciwciała IgE. Można je przeprowadzić najwcześniej cztery tygodnie po użądleniu. Wynik potwierdzający alergię jest wskazaniem do odczulania.

Serię szczepionek podaje się co 7 - 14 dni tylko w warunkach szpitalnych. Potem co kilka tygodni bierze się dawki podtrzymujące. Leczenie jest długotrwałe. Lekarz przepisze też preparaty antyhistaminowe i sterydowe w tabletkach oraz zastrzyk z adrenaliną, która ratuje życie w takiej sytuacji. Nosimy je przy sobie i w razie objawów zażywamy leki i robimy zastrzyk w udo. Następnie jak najszybciej wzywamy pogotowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje