Reklama

Reklama

Alkohol szkodzi piersiom

Nastolatki i młode kobiety, które często sięgają po alkohol są bardziej narażone na łagodne nowotwory piersi, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka - wynika z amerykańskich badań.

Jak przypomina jeden z autorów pracy, dr Graham Colditz z Washington University w St. Louis, ok. 80 proc. guzów piersi ma charakter łagodny. Niebezpieczne jest jednak to, że może się z nich rozwinąć złośliwy nowotwór piersi, czyli rak.

Dotychczas, związek między ilością spożywanego alkoholu a ryzykiem raka piersi był znany w przypadku kobiet w średnim i starszym wieku.

Naukowcy z Washington University razem z kolegami z Harvard University przez 11 lat zbierali dane na temat konsumpcji alkoholu w grupie 6.899 dziewcząt i młodych kobiet, które w momencie rozpoczęcia badań miały od 9 do 15 lat.

Reklama

Alkohol szkodzi piersiom

Okazało się, że uczestniczki, które spożywały większe ilości alkoholu były bardziej narażone na łagodny nowotwór piersi. Na przykład u tych, które piły alkohol w ciągu 6-7 dni tygodniowo 5,5 razy częściej diagnozowano łagodną zmianę nowotworową niż u rówieśniczek, które nie piły wcale lub wypijały mniej niż jedną porcję alkoholu na tydzień. W przypadku nastolatek i młodych kobiet sięgających po alkohol w ciągu 3-5 dni tygodniowo ryzyko rosło 3-krotnie.

Pacjentki, u których wykrywano łagodne guzy piersi piły ogólnie częściej i więcej, a ich dzienne spożycie alkoholu wyliczono na dwukrotnie wyższe niż w przypadku rówieśniczek bez nowotworu piersi.

Najbardziej narażone są nastolatki

Zdaniem autorów pracy, badania te jasno wskazują, że ryzyko łagodnych guzów piersi rośnie wśród nastolatek i młodych kobiet wprost proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu. Jest to dowód na to, że wiek nastoletni oraz wczesna dorosłość są okresem o kluczowej roli w prewencji raka piersi. Niestety, wiele pań zaczyna pić jako nastolatki, dokładnie wtedy, gdy tkanki w obrębie gruczołu sutkowego wchodzą w stadium szybkiego powielania się, zaznaczają badacze.

Jak przypomina dr Colditz, ryzyko raka piersi można zmniejszyć nie tylko ograniczając spożycie alkoholu, ale też przez zdrową dietę i aktywność fizyczną, które pomagają zachować szczupłą sylwetkę.

Wyniki badań opublikowało pismo "Pediatrics".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nastolatki | ryzyko | piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy