Reklama

Reklama

Badaj piersi systematycznie

W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 10 tys. kobiet, a 6 tys. umiera, mimo że nowotwór wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego należy badać się systematycznie.

Najwięcej przypadków raka piersi dotyczy kobiet w wieku pow. 50 lat. W grupie podwyższonego ryzyka są te z nas, których mamy, siostry lub babcie chorowały na nowotwory piersi lub jajnika. Ryzyko zwiększa dodatkowo rak prostaty występujący u ojca, brata czy dziadka.

Wpływ na rozwój choroby mają estrogeny, dlatego panie, które wcześnie zaczęły miesiączkować i późno przeszły menopauzę są nieco bardziej niż inne zagrożone zachorowaniem. Ryzyko to zmniejsza się w przypadku kobiet, które przed trzydziestym rokiem życia urodziły dziecko i karmiły je piersią. W ramach profilaktyki każda z nas już na dwudzieste urodziny powinna zafundować sobie profilaktyczne badanie piersi - USG. Warto powtarzać je co roku, a po ukończeniu 35-40 lat wykonywać mammografię. Szacuje się, że te dwa badania są jednakowo skuteczne w wykrywaniu wczesnych stadiów raka piersi. Pierwsze lepiej sprawdza się u młodych kobiet, a drugie - u starszych.

Reklama

USG dla młodych

Piersi młodych kobiet zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, w której ultradźwięki wychwytują wszelkie zmiany lepiej niż promienie rentgenowskie wykorzystywane w mammografii. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i trwa kilkanaście minut, a wyniki są dostępne natychmiast.

Najlepiej wykonać USG tuż po miesiączce, ponieważ obrzmienie piersi pojawiające się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego zakłóca obraz ultrasonograficzny. Podczas badania lekarz przesuwa po piersiach specjalną głowicą, oglądając na monitorze strukturę piersi centymetr po centymetrze. USG wykrywa nawet bardzo małe zmiany i pozwala odróżnić guzek od torbieli.

Niestety, to badanie jest nieco mniej dokładne niż mammografia. Nie odnotowuje drobnych zwapnień świadczących o rozpoczynającym się procesie nowotworowym.

Warto pamiętać, że badania nie powinien wykonywać nasz stały ginekolog, a lekarz, który specjalizuje się w USG piersi, bowiem to od jego doświadczenia zależy właściwa interpretacja obrazu.

Mammografia po czterdziestce

Mammografia to radiologiczne badanie piersi. Jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet, które ukończyły 35-40 lat. W tym wieku w piersiach przeważa zwykle tkanka tłuszczowa, w której wszelkie zmiany znacznie lepiej widoczne są dzięki promieniom RTG. Do 50. roku życia mammografię wykonuje się co dwa lata, a po pięćdziesiątce co rok.

Pierś podczas mammografii umieszczana jest na metalowej podkładce i przyciskana plastikowymi płytkami z góry oraz z boku, co może powodować pewien dyskomfort. Urządzenie prześwietla tkankę promieniami rentgenowskimi, po czym otrzymujemy jej obrazy na kliszach. Zdjęcia ukazują strukturę sutka i zmiany nowotworowe nawet na dwa lata przed powstaniem wyczuwalnego guzka. Wyniki interpretuje i opisuje lekarz radiolog.

Również na jego doświadczenie w wykonywaniu tego badania należy zwrócić uwagę. Uspokajająca, źle postawiona diagnoza usypia czujność kobiety podczas samokontroli i może przynieść gorszy skutek niż zaniedbanie systematycznych badań mammografem.

Sabina Bauman

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: badanie | piersi | mammografia | rak piersi | choroby | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy