Reklama

Reklama

Choroby wypisane na skórze

Skóra jest największym narządem w organizmie człowieka. Wiele schorzeń wewnętrznych daje o sobie znać poprzez zmiany na skórze, które często bagatelizujemy. Warto zatem regularnie jej się przyglądać – być może organizm chce nam w ten sposób coś zakomunikować.

Zmiany skórne są zwykle kojarzone i rozpoznawane jako efekty uczulenia czy zaniedbań higieny. Lekarze często zalecają w takich przypadkach stosowanie kremów czy maści. Niekiedy jednak okazuje się, że przyczyna leży zupełnie gdzie indziej.

Reklama

Aby móc poznać faktyczne źródło zmian skórnych, należy wnikliwie przeanalizować wszystkie objawy skórne i nieskórne u chorego - o tych drugich, często będąc u dermatologa, zapominamy.

Zazwyczaj pacjent pokazuje jedną zmianę i nie wspomina nawet o innych dolegliwościach, które u siebie zauważył. Okazuje się, że niektóre schorzenia wewnętrzne dają bardzo charakterystyczne objawy skórne. Nieleczone mogą doprowadzić do pogłębienia stanów zapalnych i groźnych powikłań, dlatego tak ważne jest, aby bacznie obserwować swoje odbicie w lustrze. Zmiana barwy skóry, zanik lub pojawienie się owłosienia, nadmierna potliwość, uporczywy świąd to sygnały, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Schorzenia wątroby

Problemy z wątrobą objawiają się na skórze w różny sposób. Niektóre są charakterystyczne dla marskości, inne dla schorzeń autoimmunologicznych, zapalnych czy metabolicznych.

Najbardziej charakterystyczną i widoczną oznaką jest zażółcona skóra. To za sprawą wysokiego stężenia bilirubiny we krwi, która jest skutkiem żółtaczki.

Kolejną zmianą skórną, świadczącą o chorej wątrobie, jest świąd skóry. Może mieć różne nasilenie, ale zawsze obniża komfort życia. Przy chorobach wątroby świąd zazwyczaj obejmuje zarówno całe ręce, jak i stopy.

O tym, że wątroba nie pracuje najlepiej, może też świadczyć rumień dłoni, pojawiający się na wewnętrznej stronę. Bardzo często występuje u osób chorujących na marskość wątroby, jednak niekiedy może też sygnalizować nadczynność tarczycy, chorobę reumatyczną, gruźlicę, choroby tkanki łącznej, a nawet nowotwory złośliwe. Rumień może pojawić się także na podeszwach stóp.

Przy przewlekłych schorzeniach wątroby może dojść również do utraty owłosienia na przedramionach, pod pachami i na wzgórku łonowym. 

Zaburzenia układu krążenia

Zmiany na skórze i śluzówkach często towarzyszą schorzeniom układu krążenia. Fioletowo-niebieskawe zabarwienie błon śluzowych ma związek z gorszym utlenowaniem krwi.

Zaniepokoić powinny także tzw. pałeczkowate palce - wyglądem przypominają pałeczki do grania na bębenku. W chorobie tej pogrubiałe są całe pierwsze paliczki, a paznokcie mają wypukły kształt.

Ciemnoczerwona barwa skóry na twarzy, dłoniach i stopach oraz małżowinach usznych może być objawem czerwienicy prawdziwej lub wtórnej - to choroba wywołana niedotlenieniem i zwiększoną produkcją hormonu wytwarzanego w wątrobie i nerkach.

Z naskórka możemy też odczytać niewydolność serca, która objawia się często rumieniem na dłoniach. Brązowe plamy na skórze oraz utrata owłosienia pachowego i łonowego może świadczyć o gromadzeniu się złogów żelaza w sercu, co zagraża zdrowiu i życiu.

Na skórze chorego pojawiają się także czerwono-sine wybroczyny. Zmiany te wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą, gdyż mogą być następstwem infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

Bladość, zasinienie oraz suchość skóry towarzyszą natomiast najczęściej niewydolności krążenia.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje