Reklama

Reklama

Co nam mówi ból brzucha?

W podbrzuszu, nagły, z mdłościami

Koncentruje się w prawej jego części, ale możesz także odczuwać go wokoło pępka. Bólowi towarzyszą nudności, wymioty, utrata apetytu, niemożność wypróżnienia się, sztywnienie mięśni brzucha, a nawet gorączka. Tak objawia się ostre zapalenie wyrostka - wymaga szybkiej operacji, by nie doszło do pęknięcia i rozlania jego zawartości.

Ostry, kłujący, poniżej żeber

Reklama

Zazwyczaj pojawia się po jednej ze stron i promieniuje do tyłu i do podbrzusza. Może mu towarzyszyć gorączka. Tak prawdopodobnie daje Ci się we znaki kamień nerkowy. Gorączka świadczy o infekcji nerek lub pęcherza moczowego. Wypij sporo płynów, łyknij nospę i wejdź do wanny z mocno ciepłą wodą. Kąpiel i lek podziałają rozluźniająco - może uda Ci się pozbyć kamienia naturalnie. Jeśli nie, zapytaj lekarza, co robić dalej.

Grypa żołądkowa czy zatrucie?

  • Zatrucie

Najczęściej wywołują je bakterie, czasem pasożyty. Objawy występują zwykle 2-6 godzin od zjedzenia zanieczyszczonego pokarmu. Są to: biegunka, wymioty, gorączka, czasem dreszcze, osłabienie i uczucie zmęczenia, ból głowy, poty, pragnienie, bóle i skurcze mięśni brzucha. Większość zatruć mija sama; wskazana jest głodówka. Jeśli masz gorączkę, silne skurcze mięśni, krew w odchodach lub wymiotach, zaburzenia widzenia lub symptomy nie ustępują w ciągu dwóch dni, wezwij lekarza.

  • Grypa żołądkowa

Wywołują ją wirusy. Objawy: wymioty, biegunka, skurcze żołądka, rzadko gorączka. Należy to przeczekać.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje