Reklama

Reklama

Co oznacza suchy kaszel u najmłodszych?

Ciągłe pokasływanie jest męczące nawet dla dorosłego, trudno więc się dziwić, że u dziecka powoduje rozdrażnienie i marudność. Kaszel bardzo często nasila się w pozycji leżącej, w efekcie utrudnia zasypianie i powoduje częste wybudzenia. W takich sytuacjach możemy podać dziecku syrop, ale zanim to zrobimy, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą. W końcu kaszel jest jedynie objawem choroby, gdy więc się pojawia, musimy poznać jego przyczynę.

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Reklama

Odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest konieczne, by podjąć prawidłowe leczenie, jednak bardzo często sprawia to rodzicom spore trudności. Ten pierwszy pojawia się, gdy dojdzie do uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych. Przy kaszlu suchym nie słychać odrywającej się mokrej wydzieliny. Ma charakter napadowy i występuje o różnych porach dnia. Może przypominać szczekanie, taki kaszel nazywany jest przez lekarzy krtaniowym. Dziecko może skarżyć się również na suchość i uczucie drapania w gardle. Przy kaszlu mokrym wyraźnie za to słychać odrywającą się wydzielinę, choć chory czasem może mieć problem z jej odkrztuszaniem.

Suchy kaszel spowodowany infekcją

Gdy mamy do czynienia z infekcją dróg oddechowych początkowo kaszel jest suchy, by przejść w mokry. Dzieje się tak, ponieważ wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, z czasem gęstnieje i zaczyna być odkrztuszana. Suchy kaszel może również męczyć dziecko jeszcze długo po przebytej infekcji. Powodem jest nadreaktywność górnych dróg oddechowych. Taki stan może się utrzymywać nawet kilka tygodni, szczególnie gdy dziecko chorowało na zapalenie płuc. Jeśli się nasili, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Inne przyczyny wystąpienia kaszlu

Jednak suchy kaszel nie zawsze powodowany jest infekcją. Przyczyną pojawienia się kaszlu może być alergia albo astma, szczególnie gdy objawy pojawiają się tylko w okresie pylenia, czyli w sezonie wiosenno-letnim lub w niewietrzonych pomieszczeniach (wywołane przez roztocza i pleśń). Z kolei kaszel w sezonie grzewczym może być spowodowany próbą oczyszczenia górnych dróg oddechowych ze wdychanych zanieczyszczeń (smog), ale także suchym powietrzem. Grzejące kaloryfery obniżają poziom wilgotności w pomieszczeniach, powodując podrażnienie śluzówek, to z kolei wywołuje kaszel i ból gardła, co w efekcie może doprowadzić do osłabienia układu immunologicznego i infekcji. Suchy kaszel może także wywoływać palenie papierosów w obecności dziecka. To jednak nie koniec, jeśli leczenie nie pomaga, warto sprawdzić, czy dziecko nie ma pasożytów. Męczący kaszel, który pojawia się cyklicznie co dwa lub trzy tygodnie, towarzyszą mu napady duszności, a także ból mięśni klatki piersiowej i brzucha, może być spowodowany przez glistnicę ludzką.

Jak leczyć suchy kaszel?

W przypadku kaszlu mokrego zadaniem syropu jest rozrzedzanie zalegającej wydzieliny. Co w takim razie robią preparaty pomagające zwalczyć kaszel suchy? Stosuje się je, gdy jest on na tyle męczący, że powoduje osłabienie i utrudnia zasypianie lub budzi w nocy. Dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia, można podać syrop homeopatyczny na kaszel suchy. Ma on za zadanie zmniejszyć obrzęk błon śluzowych i przyspieszyć ustąpienie kaszlu. Jest to środek naturalny i bezpieczny. Bardzo ważne przy infekcji jest nawadnianie dziecka oraz nawilżanie błon śluzowych. Można więc podawać napary owocowe z miodem, który złagodzi podrażnienie nabłonka, a także stosować nebulizację roztworem soli fizjologicznej.

 

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje