Reklama

Co szkodzi pewnym kręgom

Lekarze alarmują - bóle pleców są plagą współczesnych społeczeństw. To jedna z najczęściej trapiących nas dolegliwości, wynikająca przeważnie z nieleczonych w dzieciństwie wad postawy.

Kręgosłup składa się z 34 kręgów, które utrzymują ciało w pozycji wyprostowanej. Kluczową rolę w zachowaniu pionu spełniają mięśnie grzbietowe i to o nie trzeba dbać. Osłabione albo zbytnio napięte nie są w stanie prawidłowo podtrzymać kręgosłupa, co powoduje ból.

Zachowanie pleców w dobrej kondycji nie jest wcale trudne i wymaga od nas jedynie zapamiętania kilku podstawowych zasad. Przedstawiamy poniżej listę rzeczy, których szczególnie nie lubi nasz kręgosłup.

Długo trwający bezruch

Najgorsze jest długotrwałe siedzenie na niewygodnym krześle. Jeśli długie godziny spędzasz przy komputerze, pilnuj, by krzesło miało wysokie i wygodne oparcie. Siedząc, dbaj, by kolana znajdowały się poniżej miednicy. Tak więc zakładanie nogi na nogę odpada.

Reklama

Często rób sobie przerwy w siedzeniu: wstawaj, przeciągaj się, rozluźniaj mięśnie karku.

Zła postawa ciała

Staraj się chodzić wyprostowana. Stój zawsze na dwóch nogach, nie podpieraj się, nie przesuwaj ciężaru ciała na jedną stronę, bo kręgosłup nadmiernie się wtedy wygina.

Niewygodne łóżko

Unikaj łóżek zapadających się na środku (np. wersalek). Materac powinien podpierać kręgosłup i całe ciało. Nie może być bardzo miękki - kiedy się zbytnio zapada, plecy nie mają dostatecznego oparcia. Nie powinien być również zbyt twardy, bo może to powodować wyraźny dyskomfort. Poduszka powinna podpierać i głowę, i szyję (kręgi szyjne i piersiowe muszą tworzyć linię prostą).

Ciężka fizyczna praca

Czasem musisz ją wykonać. Ale staraj się wtedy pamiętać o odpowiedniej "technice ruchu". Podnosząc ciężar, trzymaj go blisko ciała, dźwigaj na ugiętych nogach i przy prostym kręgosłupie. Nie pochylaj się, by coś podnieść!

Napięcie i stres

Jeśli plecy często cię pobolewają, staraj się walczyć z długotrwałym stresem za pomocą technik relaksacyjnych. Nerwy powodują zwiększanie napięcia mięśni i mogą być bezpośrednią przyczyną bólu. Stres daje się boleśnie odczuć szczególnie w okolicach karku.

Co najczęściej boli w kręgosłupie?

Odcinek lędźwiowo-krzyżowy, w dole pleców. Przyczyną bólu jest przeważnie wypadnięcie dysku. Dolegliwość ta przejdzie sama, jeśli będziesz się przez kilka dni oszczędzać - unikać podnoszenia ciężkich rzeczy, częstego schylania, nadmiernej ruchliwości. W tym czasie pozwól sobie na leniuchowanie, idź na masaż. Śpij na sztywnym podłożu, najlepiej na podłodze zaścielonej tylko kołdrą. Dobre efekty przynosi spanie na brzuchu - wtedy odcinek lędźwiowy kregosłupa sam ustawia się w prawidłowej pozycji, jest odciążony. Jeśli bóle nie przechodzą, trzeba udać się do lekarza. On doradzi ci odpowiednią terapię - rehabilitację i masaż leczniczy połączone z podawaniem leków przeciwbólowych.

Na ścieżkach życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy