Reklama

​Czy ta narośl to czerniak? Oceni to prosty test

Czym jest czerniak? To nowotwór skóry, który rozwija się na jej powierzchni. Jak czytamy w serwisie onkologicznym zwrotnikraka.pl - czerniak może rozwinąć się na niezmienionej wcześniej skórze, ale także w okolicach znamion. Zwykle "wybiera" odsłonięte części ciała.

Najlepszą profilaktyką czerniaka jest regularna i uważna obserwacja swojej skóry. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem-dermatologiem.

Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Z pomocą przychodzi tzw. kryterium ABCDE.

ABCDE - prosty test, który pomoże wykryć czerniaka

Reklama

Niebezpieczne są zmiany skórne, które mają następujące cechy:

A - asymetria, są nieregularne, wyraźniej przesuwające się w jedną stronę,

B - brzegi nierówne, nieregularne, ze zgrubieniami,

C - czerwony lub czarny kolor, niejednolity,

D - duży rozmiar, przekraczający 0,5 cm,

E - ewoluujący, czyli zmieniający się, narastający kształt.

Każdą zmianę, która spełnia wymienione kryteria trzeba koniecznie pokazać lekarzowi. On obejrzy powierzchnię naszej skóry przy pomocy powiększającego narzędzia, a ewentualne niebezpieczne narośla podda biopsji.

Czerniak wykryty w badaniu krwi?

Wygląda jednak na to, że już wkrótce biopsja przestanie być konieczna. Naukowcy z australijskiego Edith Cowan University opracowali badanie krwi, które pozwala wykryć ten rodzaj nowotworu już na bardzo wczesnym etapie. O swoim dokonaniu kilka dni temu poinformowali na łamach czasopisma naukowego Oncotarget.


Czerniak - co to właściwie jest?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Z jego powstawanie odpowiedzialne są melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment. To one, pod wpływem promieniowania słonecznego, zmieniają swoją strukturę i stają się chorobowe.

Czerniak bardzo agresywną formę, szybko się rozwija. Warto pamiętać, że korzystanie z solarium to jedna z głównych przyczyn rozwoju czerniaka. Jak podaje serwis zwrotnikraka.pl, używanie sztucznego opalania zwiększa ryzyko tej choroby nawet o 55 proc.  

Jak unikać czerniaka?

Ryzyka zachorowania na ten złośliwy nowotwór skóry nie można zupełnie wyeliminować. Można je za a to znacznie obniżyć, stosując kilka zasad. Przede wszystkim, nie eksponować odsłoniętej skóry na ostrym słońcu, szczególnie, między godziną 10 a 14. Bezwzględnie należy też używać kremów z filtrem UV, na słońcu nosić kapelusz i okulary słoneczne, również z filtrem. Jak wspomnieliśmy, warto też zrezygnować z solarium i na bieżąco oglądać stan swojej skóry na całym ciele.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy