Reklama

Dieta bezglutenowa pomaga walczyć z depresją?

Dieta bezglutenowa stała się jednym z najmodniejszych trendów żywieniowych. To zainteresowanie przyciągnęło również uwagę naukowców, którzy wskazywali na jej różne korzyści. Jednym z wniosków było stwierdzenie, że dieta bezglutenowa sprzyja walce z depresją.

Na dietę bezglutenową skazane są osoby z celiakią, które nie tolerują glutenu. Ten model odżywiania skierowany, głównie do wąskiej grupy ludzi, szybko urósł do rangi dietetycznego trendu, za którym podążyły miliony. Część wskazywała, że dieta bezglutenowa sprzyja utracie masy ciała, inni sugerowali lepsze samopoczucie, a naukowcy doszukali się terapeutycznego jej przeznaczenia. Przeprowadzone badania wykazały, że dieta bezglutenowa pomaga niwelować objawy depresji.

Dr David Johnson, kierownik gastroenterologii na Eastern Virginia Medical School in Norfolk, wskazuje, że istnieją dowody przemawiające za tym, że gluten może sprzyjać depresji nawet u pacjentów, którzy nie wykazują objawów celiakii. Tu uwaga badaczy koncentruje się na bakteriach jelitowych, które mogą mieć wpływ na nasz nastrój. Specjaliści uznają, że poprzez zmianę nawyków żywieniowych można skuteczniej walczyć ze złym nastrojem, podkreślając, że jelita i układ pokarmowy są jak "drugi mózg".

Reklama

- Gluten może powodować zmiany we florze bakteryjnej układu pokarmowego, co jednocześnie może mieć istotny wpływ na nasz nastrój i zachowanie - wyjaśnia dr Johnson.

Równocześnie lekarze podkreślają, że poza samym wykluczeniem glutenu, należy zadbać o wartościową dietę. Tym bardziej, że specjaliści dostarczają coraz większej liczby dowodów na istotny związek pomiędzy pełnowartościową dietą, a zdrowiem psychicznym i przekonują, że jest ona jednym z kluczowych elementów w profilaktyce zdrowia psychicznego.

Istotne jest wzbogacenie diety o produkty bogate w kwasy omega-3, witaminy z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego i witaminy B12), choliny, żelazo, cynk, magnez.

Specjaliści podkreślają, że tak jak pełnowartościowa dieta może wpływać zbawiennie na nasze samopoczucie, tak dieta uboga w składniki odżywcze, może przyczyniać się do powstawania np. depresji. Lekarze wskazują, że zmiana nawyków żywieniowych może być sposobem minimalizowania ryzyka występowania wczesnych objawów depresji i symptomów typowych dla zaburzeń psychicznych.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy